BAKKER DE GROOTE UIT MIDDENMEER Zijn verslag van de onderwaterzetting geschreven op 8 taartdoosjes Maandag 16 April '45 Dinsdag 17 April '45 3 Woensdag 18 April '45 We hebben het verslag van bakker Groote (met potlood geschreven op blanco taart-doosjes) in z'n geheel overgenomen, ook qua spelling. Soms was de tekst niet meer of zeer moeilijk te lezen. 1 Hedenmorgen om 5 uur begonnen met bakken, toen het licht werd zagen we dat enkele buren aan het verhuizen waren. We dachten toen wat zijn die er vlug bij en lachten er eens mee, verder de hele dag gewerkt en 's avonds rustig gaan slapen. (De achterkant van het doosje is ook beschreven, maar erg onduidelijk.) 2 Hedenmorgen om 5 uur begonnen te bakken, toen mijn knecht kwam om 5 7* uur zei hij dat de polder zoo spoedig mogelijk moest worden ontruimd en dat alle menschen over straat holden, we zijn toen blijven bakken tot 's middags 2 uur en hadden toen al ons brood verkocht. We hebben toen ingepakt voor de vrouw en kinderen alles op een wagen geladen en die zijn toen naar Wognum op transport gegaan. De kinderen heeft Dick, mijn knecht, weggebracht met de motorbakfiets en de dames zijn op de fiets vertrokken. Om 12 uur hebben we een grote knal gehoord wat de dijk moet zijn geweest, die sprong, toen nog een paar knallen. Het scheen dat de dijk niet dadelijk stuk was, zoodat ze nog meerdere ladingen hebben moeten aanbrengen, (onleesbaar) Er zijn veel menschen vertrokken met wagens en Veel wagens van het oude land die aanboden om een vracht mee te nemen. Waar ook druk van gebruik is gemaakt, 's Avonds zijn we naar 't kanaal geweest, maar het water was nog niet noemenswaardig gestegen, zoodat we rustig zijn gaan slapen. Hedenmorgen om 5 uur begonnen met bakken, toen we op straat kwamen was het een geweldig geloop van menschen, die nog alles aan het opladen waren van huisraad. We zijn naar het kanaal wezen kijken, er liep toen een geweldige stroom gelijk aan de rivieren met hoog water. Het water kwam toen geweldig opzetten, eer het 10 uur was 's morgens, begonnen de riolen al water te geven op straat. Ik heb toen vlug het laatste brood in de oven gestopt en er wat natte zakken ingestopt voor het afkoelen. Toen het brood eruit was om 11 uur heb ik er weer natte zakken ingestopt zoodat hij vlug afkoelde daar ik bang was dat de buizen van de heetwater oven anders zouden springen. Het lukte me om 12 uur de oven beneden de 100 graden te krijgen, toen kwam het water ook de bakkerij binnen. Er was een knecht van me om 10 uur in de boot gaan zitten aan de rand van het kanaal, om 1 uur was hij met de boot voor de deur en konden we varen. Het steeg toen elk uur zoo wat 15 centimeter zoodat om 5 uur de eerste pijpen in het water lagen. We zijn toen 's middags naar 't kanaal gevaren hebben daar al 25

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 27