Medemblik. Anderen, waaronder Postma, Veenman, Van Oosten, Van der Schaaf, Kikstra, Nieboer en Tolsma bleven. Zij kozen ervoor met hun gezin, voedsel, vee, veevoer, werktuigen en huisraad te verhuizen naar de dijk, of de haven van de Oude Zeug. In eerste instantie zijn de meubels en ander huisraad naar de zolders gebracht. We meenden dat het water niet zo hoog zou komen". Later is dit alles zo goed en kwaad als het ging toch nog naar de dijk gebracht. Het was op die 17e april prachtig mooi voorjaarsweer. Een z.g. vroeg voorjaar: gras stond er volop, de aardappels kwamen hier en daar al boven de grond, het koolzaad bloei de goudgeel en hun bloesems. Dit weer nodigde uit om risico te nemen en zich op de dijk te gaan vestigen. Het was natuurlijk geen kleinigheid, want je moest voor ai die grote gezinnen ook een onderkomen hebben. We bouwden hutten van pakken stro en die gestapelde balen werden afgedekt met de grote schuurdeuren, die op wagens door de paarden de dijk werden opgetrokken. Met man en macht werden die zware deuren als daken op de strohutten gesjouwd. Wat stro op de grond, enne slapen kon je! Wonen moest maar in de openlucht, 't Was immers schitterend voorjaarsweer.Eten was er genoeg. Aan de oostkant van de dijk werd een w.c. gebouwd, waar je open en bloot zat. 't Was allemaal wel provisorisch. De koeien werden aan repen op de dijk vastgezet, zoals op de veemarkt en de varkens in hokken van strobalen. Het veevoer en de werktuigen kregen een plekje in de buurt. "Mijn aanstaande schoonvader had een oude (driewieler) gierkar. Daar zat een voorraad varkensvlees, spek en ham in. Toen de Duitsers van de gaten in de dijk richting Medemblik kwamen werd die gierkar met een rotgang vanaf de dijk de schuur ingereden. Toen de moffen voorbij waren werd de kar weer naar de dijk getrokken". Het 'gezin' Postma telde in totaal 16 personen, o.a. een knecht uit Friesland, een bakker met dochter uit Amsterdam en drie tantezegsters, ook uit Amsterdam. Nieboer (r) en kijken uit over de dijkgaten richting ,-je appelbomen Den Oever. Die gevangen haas zal vast in de braadpan belanden, toonden trots 21

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 23