e. de verstrekking van een broodmaaltijd en koffie wordt toevertrouwd aan een in allerijl gevormd damescomité; f. voor het vervoer van de geëvacueerden naar de kwartieren worden de bezitters van auto's in de Wieringermeer ingeschakeld. De uitvoering van de opvang in Wieringermeer Op zaterdagmorgen 11 mei arriveerde om ong. 11.00 uur de eerste groep van zo'n 40 personen. Er was geen leider en niemand beschikte over een gele registratiekaart. De tweede groep (ong. 1000 man), arriveerde diezelfde dag rond 16.00 uur. Slechts de helft van deze groep was in het bezit van een gele kaart. De hoofdbegeleider van deze groep was totaal niet voor zijn taak berekend. De derde groep (ong. 1000 personen) kwam aan rond 19.00 uur. Gele kaarten waren in het geheel niet aanwezig. Het ontbreken van gele kaarten betekende dat ieder persoon afzonderlijk eerst geregistreerd moest worden. De vierde groep (zo rond de 700 mensen) arriveerde in de nacht van 11 op 12 mei te 02.00 uur. Deze groep moest tot het aanbreken van de dag in de centrale verzamelplaats blijven. Bij deze groep bleken aanwezig te zijn een 100-tal uitgewekenen uit de gemeente Amersfoort. Deze laatste groep beschikte voor het grootste deel over gele kaarten, terwijl de hoofdbegeleider volkomen voor zijn taak berekend was. Te Schagen waren 17 zieken, bestemd voor de Wieringermeer, achtergebleven. De medewerking van de Wieringermeerbevolking was bewonde- rendswaardig. Een 100-tal autobezitters reden dag en nacht af en aan. Wanklanken tussen gastheren en gasten, hoewel niet geheel uitgebleven, behoorden tot de zeldzaamheden. De terugkeer Onmiddellijk na de capitulatie (15 mei 1940) zijn een groot aantal geëvacueerden, naar schatting 1500, op eigen gelegenheid terugge keerd. Benzinebonnen werden alleen afgegeven voor transport per bus. Voor auto's werden slechts benzinebonnen afgegeven als het zieken (8 personen) en ouden van dagen betrof. Er werd een colonne van 10 tot 12 bussen beschikbaargesteld voor het vervoer van de overige 1000 a 1100 geëvacueerden, die in drie etappes via Schagen vertrokken op maandag 20 en dinsdag 21 mei. Dankbetuigingen Van de burgemeester van Woudenberg werd onder dagtekening van 28 mei 1940 een dankbetuiging ontvangen voor de goede zorgen, welke aan de bevolking zijner gemeente waren betoond, welke dankbetuiging d.m.v. een publicatie in de plaatselijke pers aan de inwoners van de Wieringermeer werd overgebracht. Later in dat jaar werd als dank aan de gemeente Wieringermeer een glas- in-loodraam aangeboden als dank voor het onderbrengen van de evacués uit Woudenberg. Dit raam werd aangebracht in de gevel van de aanbouw van het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat, (nu Prof. Granpré-Molièrestraat) te Wieringerwerf. 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 18