Dat de evacuatie 'zo vlot en gunstig' is verlopen roept enige vraagtekens op als je het verslag van deze evacuatie leest van de hand van de burgemeester van de Wieringermeer d.d. 6 juli 1940. Het plan was de geëvacueerden, welke in drie transporten zouden arriveren, (resp.1000, 1000 en 600 mensen), in massa voorlopig onder te brengen in de grote beurszaal van hotel Smit te Middenmeer. Aldaar zou de exploitant zorgen voor een eenvoudige warme - of broodmaaltijd. De Commissie van Ontvangst, bestaande uit dertig personen, beschikte over gegevens betreffende plaatsruimte in woningen en de kerkelijke gezindte van de bewoners, welke gegevens volledig waren verwerkt in een zestal door de uitgever N. Samsom te Alphen a/d Rijn in de handel gebrachte "Hulpregisters bij huisvesting evacuatie" Zij beschikte voorts over de nodige inkwatieringsbewijzen. Medewerking van de militaire autoriteiten was toegezegd om de evacués met bussen te vervoeren naar de ongeveer 350 boerderijen verspreid in de Wieringermeer. De plannen in duigen In de middag van de 10e mei kwamen ongeveer 3000 Nederlandse militairen in de Wieringermeer aan, die, na grensgevechten in Groningen en Friesland, zich over de Afsluitdijk terugtrokken naar de Kop van Noord- Holland. Bovendien kwamen in de loop van de avond van 10 mei en in de ochtend van 11 mei nog eens 200 a 300 vluchtelingen uit Friesland in de Wieringermeer aan. Al deze militairen en vluchtelingen moesten bij de bevolking, (de militairen vooral op de boerderijen, de vluchtelingen hoofdzakelijk in de dorpskernen), worden ingekwartierd. Hierdoor was veel van de beschikbare plaatsruimte voor de evacués uit Woudenberg verloren gegaan. De grote beurszaal te Middenmeer kon niet voor de eerste opvang worden gebruikt, omdat de militaire staf van de teruggetrokken legereenheid zich daarin had gevestigd. Telefonisch werd nog meegedeeld dat het Militair Gezag geen autobussen beschikbaar had voor vervoer van de evacués naar de afgelegen boerderijen. Het noodhulp-huisvestingsplan De snel bijeen geroepen Evacuatiecommissie stelde in allerijl een noodhulp huisvestingsplan op: a. uit het register worden verwijderd de kaarten van hen, bij wie reeds militairen of vluchtelingen zijn ondergebracht; b. in elk van de andere woningen worden zes geëvacueerden gehuisvest, onafhankelijk van de gezinssterkte; c. de geëvacueerde zieken moeten worden ondergebracht in het Weeshuis te Schagen, omdat in de Wieringermeer elke gelegenheid daartoe ontbreekt; d. het eerste transport geëvacueerden moet worden ondergebracht in de drie kerken te Middenmeer, de volgende transporten in een landbouwschuur in de omtrek van Middenmeer (Alkmaarseweg C 37); 15

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 17