De in Amsterdam genomen voorzorgsmaatregelen, (waarover de af te voeren bevolking in maart 1940 per circulaire was ingelicht) bleken te moeten worden uitgevoerd. Het Nederlandse leger was niet in staat om na de inval op vrijdag 10 mei het goed bewapende Duitse leger bij de Grebbelinie tegen te houden. Heel veel jonge Nederlandse soldaten lieten daar het leven, zeker nadat Duitse parachutisten achter deze linie landden om de Nederlanders in de rug aan te vallen. Het Ned. Militair Gezag beval de ontruiming van de Hollandse waterlinie. De definitieve evacuatie vond plaats op vrijdag 10 en zaterdag 11 mei 1940. Het volgende staatje geeft de herkomst en bestemming van de evacués weer, (zoals enige tijd daarvoor gepland in Amsterdam). Vluchtoord: Bestemming: Aantal personen: Woudenberg Wieringermeer 2600 Barsingerhorn 800 Scherpenzeel Winkel 1265 Wieringerwaard 780 Renswoude Oudorp 555 Totaal: 6000 evacués De 6000 evacués werden afgevoerd met treinen van het spoorweg-station Woudenberg-Scherpenzeel naar de z.g. 'uitlaadstations' Schagen, Noordscharwoude en Alkmaar. Transport naar de evacuatieadressen zou geschieden met gevorderde bussen (personen) en vrachtwagens (bagage). In zijn verslag van deze evacuatie d.d. 1 augustus 1940 schreef de burgemeester van Woudenberg, P.A.G. Baron van Heeckeren van Brandsenburg, o.a. het volgende: - Eén trein bestemd voor Renswoude kwam niet op de aangewezen tijd, als gevolg waarvan de mensen zijn ondergebracht in een barak nabij de Roomboterfabriek. Eerst de volgende avond kon het vertrek plaats vinden. Overigens had de afvoer een zeer ordelijk verloop, terwijl ook het transport zelve naar wens is gegaan. Zaterdagavond 11 mei was de afvoer beëindigd en bleef in de gemeente Woudenberg slechts achter de zogenaamde A-klasse, (gemeentepersoneel, politie, brandweer, etc.). - Deze A-klasse is op haar post gebleven tot maandag 13 mei 1940. Zij moest de gemeente ontvluchten nadat het gemeentehuis door vijandelijk granaatvuur werd gebombardeerd. Deze mensen hebben zich op eigen gelegenheid naar het vluchtoord Wieringermeer begeven. - Met dankbaarheid wil ik memoreren de hartelijke wijze waarop de ingezetenen in de vluchtoorden zijn ontvangen, terwijl ik wil besluiten met mijn grote erkentelijkheid uit te spreken jegens ALLEN die op enigerlei wijze medewerking hebben verleend om de evacuatie zo vlot en gunstig te doen verlopen." 14

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 16