Annie werd niet gevonden. Na vijf dagen was de onrust wat geluwd en bracht Jacobi haar naar zijn broer in Friesland. Twee jaar lang zwierf ze daar van het ene onderduikadres naar het andere. Achteraf zei Annie, dat ze de ratten in de boerderij aan de Wierweg nog het ergste had gevonden. Het werkelijke gevaar kwam natuurlijk uit een andere hoek. De illegaliteit was levens gevaarlijk. De gereformeerde verzetsgroep bezorgde o.a. het illegale blad Trouw. In Friesland kostte dat het leven aan Geertsma's schoonvader en drie zwagers. Schoonvader v.d. Wey had een drukkerij, van zijn pers rolde de Trouw, totdat hij werd opgepakt. Alle vier overleefden de concentratiekampen niet. Zijn schoonmoeder bleef ondanks het verdriet ongebroken. Haar geloof maakte haar sterk. Dhr. Geertsma met de foto's van zijn schoonvader en zwagers, omgekomen in de concentratiekampoen, Bergen Belsen, Neuen- gamme, Aurich en Gross Rosen. Bij de intocht van de Canadezen in Leeuwarden zong ze ontroerd het Wilhelmus. "Ook ik werd door het geloof op de been gehouden", zegt de heer Geertsma 60 jaar later. "Dat zag je ook bij de communisten, die heel veel goed werk in het verzet deden. Die waren ook sterk, maar wel in een heel ander geloof". De Wieringermeergroep kreeg met de communisten te maken door de spoorwegstaking op 17 september 1944 die het hele land lamlegde, tot grote woede van de Duitsers. Treinpersoneel uit Schagen, onder aanvoering van de communist Jaap Schoorl, doken toen in de polder onder. Ze vonden o.a. onderdak bij boer Cevaal en op een boerderij aan de Kwelweg. Eén keer was Geertsma bijna opgepakt. Bij een Duitse razzia was o.a. Frans van Dam al gearresteerd. Daarop ging de moffenwagen in Wieringerwerf naar Sternstraat 25 waar Geertsma woonde. Hij was de volgende op de arrestatielijst. Ze stonden voor zijn huis! Maar de Teutoonse administratie klopte niet, als adres hadden ze Kerkstraat 25. Geertsma's overbuurman Job Smit heeft ze naar de Kerkstraat in Slootdorp verwezen. Daar was echter geen huisnummer 25, en toen hebben ze het maar opgegeven. li

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2005 | | pagina 13