DE ONDERWATERZETTING NIET OVERLEEFD Moeder en zoontje Admiraal gedood tijdens de evacuatie. De evacuatie die een fatale afloop kreeg ALPHABETISCHE ADRESSENLIJST Vrijwel alle Wieringermeerders zijn bekend met het feit, dat de polderpionier en bestuurder, A.C. de Graaf, vanwege zijn verzetswerk door de Duitsers om het leven is gebracht nabij Sijbekarspel, nadat hij - zoals iedereen - de Wieringermeer ontvluchtte tijdens de onderwaterzetting op 17 april 1945. Velen blijken echter niet te weten dat op diezelfde dag een moeder uit Middenmeer en haar 9 dagen oude zoontje tijdens deze gedwongen evacuatie eveneens zijn omgekomen. Het betreft mevrouw D. Admiraal - Commandeur en haar zoontje Sjaakje. Beiden vonden de dood nabij Schermerhorn tijdens een beschieting door Engelse jagers. (Verderop leest u het verhaal over deze vlucht naar het evacuatie-adres in Westbeemster, die zo fataal afliep.) Hoe komt het toch dat voor het merendeel van de bewoners van de Wieringermeer deze twee slachtoffers van de onderwaterzetting onbekend zijn geblevenIs dit vreselijke gebeuren verloren gegaan in de enorm hectische sfeer, waarin iedereen rond die tijd verkeerdeIs het het minder bekend zijn van deze moeder en haar kind dan de toentertijd vooraanstaande Wieringermeerder, A.C. de Graaf? Of had deze traumatische ervaring zo'n enorme impact, dat de meest naasten over dit wrede heengaan niet meer konden spreken? Hoe het ook zij, het is goed, vooral voor de nabestaanden, om zestig jaar na dato aandacht te besteden aan deze slachtoffers van de ramp die de Wieringermeer trof op die zonnige lentedag, 17 april 1945. Nu we weten van deze twee slachtoffers van de inundatie van de Wieringermeer lijkt het ons een goede zaak, eigenlijk ook gewenst, om de moeder en het kind toe te voegen aan de lijst van gevallenen op het Monument, (onthuld op 31 oktober 1946 door Minister Mansholt), dat eens bedoeld was ter nagedachtenis van alle gevallen ingezetenen van de gemeente Wieringermeer. Een verzoek daartoe is reeds ingediend bij de bestuurders van de gemeente. In mei 1939 verhuisde Maarten Admiraal met zijn vrouw Divera Commandeur samen met hun enkele weken oude dochtertje Truusje van Medemblik naar de Kerkstraat in Middenmeer. Vader Admiraal werkte als pakhuisknecht bij de Fa. Van Waveren aan de Industrieweg. Een fragment uit de "Alphabetische Adressenlijst", rayon Middenmeer, anno 1942, hieronder, bevestigt het bovenstaande. RAYON MIDDENMEER Aalders, J. W. J., hoofdonderwijzer, Kei-k ring 3. Tel. 106. Abbrlng, J., landbouwer, Groetweg C 4. Admiraal, M. P., pakhuisknecht, Kerk straat 39. Amslng, F. M. J., landbouwer, Alkmaar- scheweg C 27. Tel. 57. «ndel, P. J- van, vertegenwoordiger, 13. Tel. 135. Koggenrand- Bennekom, D. van, grondwerker, Scha- gerweg, woonark. Biesheuvel, P. M„ landbouwer, Wester- mlddenmeerweg H 13. Tel. 60. Biesheuvel, A„ landbouwer, Tusschen- weg H 40. Tel. 2 Nieuw Almersdorp. Buljsse, E. Ch. Tli., landbouwer, Tu° schenweg H 38. Tel. 7. Nieuw-"* Blaas, A-, landarb., Tor-- Blaauboer T 21

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 23