beschikbaar te zijn. Niek Oud (een medewerker uit Alkmaar) kwam toen op zijn dringend verzoek zijn vijf kinderen en z'n vrouw, in verwachting van de zesde, met een auto ophalen. Vader Jan bleef in de Kerkstraat achter om wat huisraad naar de eerste verdieping te brengen, en deels te laden in de kleine vrachtwagen, die de buren, de familie Admiraal, en hun spulletjes kwam ophalen. Over het fatale verloop van de vlucht van de familie Admiraal uit de polder leest u in deze Kroniek onder de titel: "De onderwaterzetting niet overleefd". Kort na een eerste opvang in de Boekelermeer vond Jan de Jong voor zijn gezin een woning aan de Wollebrandtstraat in Alkmaar. Dit huis, dat overigens eerst met lysol vlooienvrij gemaakt moest worden, werd verkregen via een 'corrupte' ambtenaar, die als wederdienst aan een telefoon geholpen wilde worden. Jan de Jong speelde dit spelletje mee, omdat hij zich niet steeds van het kastje naar de muur wilde laten sturen. In de loop van 1948 keert het gezin De Jong weer terug in de Dr. Ir. Lelystraat 51 te Middenmeer. Vader Jan kwam al eerder na de tweede drooglegging als PTT'er terug in de Wieringermeer. De 'verzopen' ondergrondse telefoon-kabels moesten allemaal vernieuwd worden. Jan verzorgde aanvankelijk het vervoer van werkvolk uit Alkmaar voor deze ingrijpende klus. In 1960 trok het gezin De Jong voorgoed naar Alkmaar, alwaar Jan de Jong tot zijn pensioen in 1974 bij dezelfde baas werkte als werkvoorbereider van kabelwerkzaamheden en het aannemen van nieuwe abonnees rond de zich uitbreidende stad Alkmaar. Wanneer De Jong na het interview het portret van burgemeester Omta in het Genootschapshuis ziet hangen sputtert hij opeens enigszins verbolgen: "O ja, die burgemeester wilde dat de telefooncentrale verhuisde van Middenmeer naar Wieringerwerf. Nou, dat kon alleen maar als de gemeente zou opdraaien voor de verhuiskosten. Nou, mooi niet, dus! Ook is de regionale NACO-garage niet in Middenmeer gekomen, omdat burgemeester Omta deze tegen de zin van de NACO-directie in Wieringerwerf wilde hebben. Den Oever ging er later als lachende derde mee heen!" Na volop genoten te hebben van de hernieuwde kennismaking met de Wieringermeer stapt Jan de Jong voldaan weer in de auto, die hem terug zal brengen naar zijn thuis, het bejaardenhuis "De Nieuwpoort" in Alkmaar. Wjd. Hans Co Siem Jan

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 22