UIT DE DRIEMAANDELIJKSCHE BERICHTEN BETREFFENDE DE ZUIDERZEEWERKEN Het Driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken was een officiële uitgave van het Ministerie van Waterstaat. Het bericht bleek in een grote informatiebehoefte te voorzien. Velen wilden weten hoe het met de vorderingen van het machtige Zuiderzeeproject stond. Deze keer enkele mededelingen uit de Driemaandelijkse berichten van 1931. Januari 1931 - Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, dd. 15 Januari 1931, werd voor 1931 tot Voorzitter van de Directie aangewezen Ir. S. Smeding. - In de herfst van 1930 was op een paar kavels van de eerst drooggevallen zandige gronden reeds een beduidende onkruidvegetatie tot ontwikkeling gekomen. Ook op groote afstand van het oude land zijn reeds tal van zoutplanten aangetroffen. Aan de Nederlandsch Botanische Vereeniging zal gelegenheid worden gegeven een stelselmatig onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling en verbreiding van de natuurlijke plantengroei in de Wieringermeer. Hiertoe zullen verschillende waarnemingsterreinen worden uitgezocht. April 1931 - Tengevolge van de vele regens werd de bodemgesteldheid van dien aard, dat de greppel- en draineerploeginstallaties van Prof. Visser in het afgelopen kwartaal niet konden werken. De greppelploeginstallatie van Dijk-Mac Laren werd overgenomen na beëindiging van de proefperiode, waarin aan de gestelde garanties naar behooren was voldaan. De verspreidingsinstallatie bleek niet te voldoen en werd door den leverancier teruggenomen. - Ten behoeve van het inzaaien werd een aantal rupstrekkers aangeschaft. Alle trekkers zijn uitgerust met dubbele rupsen en voorzien van houten schoenen, waardoor de bodemdruk slechts ongeveer 0,2 KG per vierkante centimeter bedraagt. Wieltrekkers blijken voorlopig in den polder nog geen behoorlijk werk te kunnen verrichten. - De aanleg van rijwielpaden geschiedt thans hoofdzakelijk met slakkenzand, hetwelk betrokken wordt van de Hoogovens te Velsen. Voor het inwalsen wordt gebruik gemaakt van een Fordson met dubbele wielen, zonder klauwen, terwijl het afwerken geschiedt met behulp van een tweetal lichte motorwalsjes. (Wi j hebben de spelling uit die tijd overgenomen. Red.) 38

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 40