EEN STEENTIJD VONDST UIT DE WIERINGERMEER Een artikel uit de Wieringermeerbode van juni 1954 van de hand van G. D. v.d. Heide(belast met het Oudheidkundig Bodemonderzoek in het Zuiderzeegebied.) Enige tijd geleden vond een bewoner van de Westerterpweg, de heer S. T. Scholten, een stenen voorwerp, dat hij weliswaar niet direct herkende, maar gelukkig wel bewaarde. Totdat iemand in het stenen voorwerp een bijltje herkende uit de jonge steentijd, zodat mag worden aangenomen dat dit plm. 4000 jaar oud is. Daarop verhuisde het hamerbijltje naar het Domeinkantoor, waar reeds een kleine collectie vondsten bijeen is. Dat het intussen een goede vondst is die de vinder heeft gedaan, zal duidelijk zijn wanneer we weten, dat het stuk een waardevolle aanvulling betekent op hetgeen men tot nu toe weet over de oudste bewoning van het gebied waar nu de Wieringermeer ligt. Tenminste als we mogen aannemen - en dit lijkt wel het meest waarschijnlijk - het stuk inderdaad in dit gebied thuis hoort. Het is niet de eerste steentijdvondst uit dit Westelijk deel van het voormalige Zuiderzeegebied. Er zijn al meerdere vondsten bekend, alle gevonden nadat het aanvankelijk onderzoek van Dr. Braat, die voor het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden direct na het droogvallen de oudheidkundige geschiedenis van de Wieringermeer bestudeerde, was geëindigd. Toen diens proefschrift verscheen was er slechts de beroemde touwbeker-vondst uit deze oude tijden bekend. Nadien zijn er nog twee kleine vuurstenen bijlen gevonden en een stuk van een hamerbijl met een geboord gat voor de steel, een zeer harde kristallijnen bijl en nog een vuurstenen bijl van een geheel ander, weinig volmaakt type. Deze laatste doet het meest denken aan de typen - ook in Scandinavië zijn er dergelijke bekend - die men gevonden heeft in de hunebedden. De andere zullen alle meer toegeschreven moeten worden aan een geheel andere cultuurgroep, nl. die van de bekervolken. Hiermee heeft men dus twee cultuurgroepen vertegenwoordigd in de Wieringermeer, welke dus beide behoren tot deze jonge steentijd. Een tekening van een hamerbijl met een geboord gat voor de steel uit de jonge steentijd, zoals die werd gevonden in de Wieringermeer. 35

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 37