ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN IN DE WIERINGERMEER Archeologisch onderzoek in de Wieringermeer door Ina Hoogenbosch - Glas. Om een verzamelboekje te maken ben ik geruime tijd op zoek naar verschillende vondsten in de Wieringermeer. Dit naar aanleiding van de cursussen "Ongehoorde verhalen", die Wil Datema verzorgde in het Genootschapshuis. Als kind boeide een glazen vitrine in het gemeentehuis met gevonden historische voorwerpen mij. Wie en wat leefde hier en hoelang terug? Door te zoeken in diverse archieven kwam ik er al snel achter dat hier in onze regio in de steentijd al leven was. De hunebedbouwers zijn hier geweest. Op het land van de fam. Maris kwam de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, (het ROB), met bewijzen van overblijfselen van een nederzetting. Verder zoekend kwam ik er achter dat het hier ooit een toendralandschap is geweest met mammoeten! In die tijd kon je van Friesland doorlopen naar Engeland!. De Rijn liep door tot in de Theems. Het landschap veranderde verschillende keren. Het gaat hierbij niet om een paar jaren, nee, het gaat om eeuwen, duizenden jaren. Stormvloeden waren er met grote regelmaat. Deze deden het landschap verschillende keren veranderen. Diverse ijstijden hebben we gekend. Het klimaat is hier zelfs subtropisch geweest. Dit vind je allemaal terug in bepaalde vondsten van bijzondere schelpen, fossiele varens en de diverse grondsoorten. Een heel woud is er geweest, het Creilerwoud. Dit strekte zich uit vanaf de Wadden tot aan zelfs Wassenaar. Men vond na de drooglegging op het land vaak dikke boomstammen, die weer werden gebruikt als brandstof. Dit laatste was toen erg schaars. Men besefte niet dat het hierbij ging om heel oude bomen met een geschiedenis. Het land is in de ijstijd overdekt geweest met enorme ijslagen. Later, toen dit ijs smolt, vond men (heel vaak enorme) keien in de vroegere morenen, ophoping van bergpuin langs de gletsjers). Ook hier in de polder ligt een strook met keien. Menige boer heeft zijn machines erop kapot gewerkt. Vele tuintjes zijn versierd met de kleinste soort. In Wieringermeer gevonden kannen en kruiken. 30

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 32