VOETBALINTERNATIONAL MARJOKE DE BAKKER "Voetballen zit bij mij in de genen, denk ik", zegt Marjoke de Bakker. Het spelletje leerde ze op straat. Op een gegeven moment mocht zij partijtjes meedoen met de jongens van de Kanaalweg te Middenmeer. Ze was verschillende van die knapen al gauw te vlug af. Niet lang daarna speelde ze als enige meisje bij de pupillen van Flevo. Op de foto hiernaast zien we op de voorgrond de 10-jarige Marjoke na een spannende eerste helft op weg naar de kantine op het oude Flevoveld aan de Sportweg. Aanvoerder Hans Ursem gaat haar voor. Het schoolvoetbaltoernooi in de Wieringermeer werd driemaal achterelkaar gewonnen door de Titus Brandsmaschool te Middenmeer, omdat Marjoke vanaf de vierde klas deel uitmaakte van het elftal. Logisch dat Marjoke zich aansloot bij het damesvoetbal van V.V. Flevo, de afdeling die in 1972 werd opgericht op initiatief van de Flevo- evenementenman, Jan Venema uit Slootdorp. De eerste trainers waren daarbij Jan Pastoor en Piet de Groote. Het eerste kampioenschap werd behaald o.l.v. de trainer, Geert Crans en begeleidster, Hennie Hamelink. Zelfs de Nederlandse Beker voor clubs werd door de dames van Flevo 1 veroverd. In de Nederlandse selectie De prestaties die Marjoke de Bakker op de grasmat legde sprongen in het oog. Al gauw werd zij geselecteerd voor vertegenwoordigende elftallen. Dertien jaar heeft Marjoke gespeeld in het Nederlands elftal. Ongeveer 64 officiële interlands heeft ze op haar conto staan. Een veelvoud hiervan speelde ze in oefenwedstrijden in het Nationale team. Nooit kwam Marjoke met het Nationale elftal door de voorronde voor het Europees Kampioenschap. Anders was dat t.a.v. de Wereldkampioenschappen. Het W.K. in China herinnert ze zich nog goed. "Een prachtige belevenis, waar we doordrongen tot de halve finale". Als oud-international speelt Marjoke de Bakker zo'n viermaal per jaar tegen verenigingen in den lande, en als waardering voor haar bijdrage aan deze vorm van topsport ontvangt zij steeds een uitnodiging van de KNVB om een Damesinterland bij te wonen. 22

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 24