3. ENKELE TOPPERS WAT UITGELICHT SCHAATSTOPPER JAN BAKKER Zijn moeder was een zeer verdienstelijk schoonrijdster op de schaats. Eens in 1933, toen ze van hem in verwachting was, kwam ze te vallen. "Zo ben ik al heel vroeg met het ijs in aanraking gekomen", grapt Jan Bakker, die in het seizoen 1955-1956 deel uitmaakte van de Nationale Schaatskernploeg. Talent voor schaatsen kwam bij Jantje Bakker al vrij jong aan het licht. Als zesjarige leerling van Juffrouw Van Harlingen deed hij mee aan de schaatswedstrijden voor de schooljeugd van 7 t/m 9 jaar. En Jan, die vanwege zij lengte iets ouder werd ingeschat, won toen te Slootdorp zijn allereerste schaatswedstrijd. En er zouden nog veel overwinningen volgen in het lange baanschaatsen op de diverse ijsbanen in de regio en elders. De liefde voor deze sport kreeg bij de nog vrij jonge Jan Bakker een flinke zet toen hij als kereltje van 7 jaar oud de revanchewedstrijden van het Nederlands Kampioenschap op de baan nabij Kolhorn meebeleefde. Wat maakte dat een indruk! En wat gingen die mannen snel over het ijs! Op de foto hierna zien we Jan Bakker in de binnenbocht rijden tegen Jan Roozendaal uit Warmenhuizen, (Inderdaad, de vader van de huidige marathonrijder Miel Roozendaal), op de baan van het Waardkanaal nabij de z.g. Pishoek. De schaatskwaliteiten van Jan Bakker bleven niet onopgemerkt. In het seizoen 1955 - 1956 werd hij uitgenodigd om deel uit te maken van de Nationale Kernploeg. In deze ploeg o.l.v. coach Klaas Schenk uit Wieringerwaard en trainer Ben Holleman komen we namen tegen van topschaatsers die bij velen nog bekend in de oren zullen klinken, zoals Wim de Graaf, Siem Hopman uit Anna Paulowna, Jan Charisius, Anton Huiskes, de latere Elfstedentochtwinnaar Reinier Paping, Kees Broekman, Jeen v. d. Berg, Jan Pesman en Henk v.d. Grift Van trainingsmethoden wist Jan voor die tijd eigenlijk niets af. Zijn trainingswerk bestond uit vooral steeds stevig doorfietsen op de winderige polderwegen, en het sjouwwerk op de boerderij zorgde wel voor de nodige spierkracht. 20

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 22