SPORTEN EN SPORTERS IN DE WIERINGERMEER 1. SPORTVERENIGINGEN IN DE WIERINGERMEER DOOR DE JAREN HEEN Sport en spel als ontspanning in het begin. Kort nadat op 21 augustus 1930 de Wieringermeer was drooggevallen begon men met het in cultuur brengen van de nog maagdelijke zeebodem. Uit alle hoeken van het land meldden zich grondwerkers aan voor het graven van sloten en greppels. Deze cultuurarbeidèrs gingen voor dit zware werk om enig inkomen te verwerven in de toen heersende crisistijd. De arbeiders werden gehuisvest in kampen, (barakken), nabij Sluis I, (Slootdorp), De Oude Zeug, Kolhorn en Sluis III, (Middenmeer), of woonden in bij particulieren. In de avonduren werd door de cultuurpioniers na een zware en lange werkdag op verschillende manieren ontspanning gezocht.In de kantine werden daartoe regelmatig films vertoond, of soms een toneel- of cabaretvoorstelling over het voetlicht gebracht. Ook werd er veel gekaart, gedamd, geschaakt en gesjoeld. Ieder kamp had ook zijn eigen voetbalvermaak. Al gauw werden er onderlinge voetbalwedstrijden tussen de diverse kampen georganiseerd. Dit ging er in het begin nogal provisorisch aan toe. Twee forse ruiterstokken en een touw als 'bovenlat' deden dienst als doel. Aanvankelijk kon je ook niet spreken van 'een mooie groene grasmat'. Wel is het zeker dat hier voor het eerst sprake was van In de wetenschap dat wij onmogelijk volledig zullen zijn proberen wij in dit artikel een beschrijving te geven van de sportbeoefening in de Wieringermeer door de jaren heen. Daarna besteden we meer of minder uitgebreid aandacht aan Wieringermeerders, die tot opzienbarende prestaties kwamen in hun tak van sport. Het onmogelijk volledig zullen zijn" heeft te maken met het grote aantal sportclubs dat de Wieringermeer kent, of heeft gekend. Er zijn in onze polder zoveel verenigingen geweest, waardoor je wel eens de uitspraak hoort: In de beginjaren telde de Wieringermeer meer verenigingen dan inwoners!" Dit laatste had alles te maken met de scheidslijnen die tot ver in de zestiger jaren van de vorige eeuw bestonden tussen de verschillende gezindten, maar ook met de beperkte mobiliteit van destijds, waardoor ieder dorp z'n eigen clubs oprichtte. Daarbij werd het soms bepaald door de herkomst van de pioniers. De kaatssport werd bijvoorbeeld alleen door uit Friesland afkomstige bewoners beoefend. Om een indruk te geven van het grote aantal verenigingen kunnen we melden dat in de vijftiger jaren de Wieringermeer, hoewel geen sportverenigingen, negen Landarbeidersverenigingen telde. In elk dorp drie: een protestant christelijke, een rooms katholieke en een neutrale vereniging. Die driedeling komen we ook tegen op het terrein van de sportbeoefening. Toen de verzuiling haar scherpe kantjes verloor kwam het hier en daar tot een fusie van verenigingen. In andere gevallen dwong een terugloop in ledenaantal tot fuseren met een zustervereniging. 10

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 12