ALLIS CHALMERS M. (Een reactie op "de lotgevallen van een Caterpillar" in de vorige Kroniek.) In de herfst van 1937 kreeg mijn vader, J.H.Beukema, de boerderij Wagenpad H48 in pacht toegewezen. Hij kocht toen meteen de Allis Chalmers M rupstrekker van 34 pk. en twee 4 schaar rondgaande ploegen. Daarmee ploegde hij zijn eigen bedrijf van 45 ha en daarna nog een heel stel bedrijven aan het Wagenpad. Hij had het daar zo druk mee, dat zij dag en nacht doorploegden. Overdag een volontair op de trekker, en 's nachts hijzelf. Alleen stoppen om brandstof te tanken en te smeren. Blijkbaar was 's nachts werken in die tijd nog zo bijzonder, dat "De Telegraaf" er een verhaaltje met een nachtfoto van maakte toen hij met een hids en drie paarden-cultivatoren aan het werk was. In die tijd waren de rupsen nog voorzien van houten klossen om niet teveel sporen te maken in de zachte zeebodem. Ook alle andere werkzaamheden werden met de rupstrekker verricht, zoals voor de zelfbinder. In de oorlog '40-'45 werd een gasgenerator op turf op de trekker gebouwd en gingen de werkzaamheden gewoon door. Na de oorlog waren de rupsen versleten en moesten er nieuwe gekocht worden. Deze nieuwe rupsen kostten toen f 5000.-, en dat was meer dan de trekker in 1937 nieuw gekost had. Na de oorlog kwam er al gauw een lichte wieltrekker bij, zodat de rupstrekker alleen nog voor het zware werk gebruikt werd. De zeebodem was in die jaren zoveel ingeklonken, dat de rupstrekker nog met moeite een drieschaar ploeg kon trekken. Daar het onderhoud van de rupsen duurder werd, werd steeds meer gebruik gemaakt van wieltrekkers, die in de loop der jaren meer pk's kregen. In 1956 werd de rupstrekker bijna niet meer gebruikt, ook doordat de rupstrekker op benzine gestart moest worden, en als de motor warm was er overgeschakeld werd op trekkerpetroleum. De wieltrekkers konden meteen gestart worden op dieselbrandstof. In 1980 stond de rupstrekker alleen nog maar te wachten op een oud-ijzer handelaar die er nog wat voor wilde geven, toen mijn zwager Piet van Saaze uit de Schermer, een verwoed verzamelaar van oude werktuigen, hem van mij overnam voor zijn verzameling. Bij het 350 jarige bestaan van de Schermer in 1985 heeft hij er toen nog op een demonstratie van oude werktuigen mee geploegd. Zodoende is deze oude trekker voor de sloop gespaard gebleven. Jan Beukema, Schoorl. 42

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 44