Januari 1931 Groot is het aantal boerenzoons dat in den polder wenscht te worden tewerkgesteld. Op enkele uitzonderingen na kunnen echter slechts personen uit de onmiddellijke omgeving van den polder worden tewerkgesteld, wijl de huisvesting op moeilijkheden stuit. Hierin komt verbetering, zoodra een aantal arbeiderswoningen gereed is, waarin zij als kostgangers kunnen worden ondergebracht. De boerenzoons werken onder dezelfde arbeidsvoorwaarden als de arbeiders en moeten in het begin alle werkzaamheden mee verrichten. Het landbouwkundige werk, waarvoor zij toch in de eerste plaats zijn bestemd, was in 1930 nog te gering. Voor het machinale werk in den polder zijn vrijwel uitsluitend bruikbaar tractoren met dubbele wielen of gewone rupsbanden voor zandgronden en met extra verbreede rupsen voor de kleigebieden. Gewone vierwielige trekkers bleken onvoldoende trekkracht te kunnen ontwikkelen. Door den natten herfst gaat het transport over de slappe kleigronden met zeer veel moeilijkheden gepaard en meermalen zakken den trekkers in den modder weg. Bij de Haukes en bij Kolhorn werden eenvoudige loodsen gebouwd en tot hulpsmederij ingericht voor het onderhoud en de herstelling van de werktuigen. Met de leiding der werkplaatsen was belast de heer J.J. Hoppenbrouwers te Zevenbergen, wien op 22 december 1930 een noodlottig ongeval met een rupstrekker overkwam, ten gevolge waarvan hij op 28 december 1930 in Alkmaar overleed. Op 1 december is het eerste poststation genaamd "Wieringermeer" geopend in de ontspanningskeet te Sluis I. Zoodra de eerste woningen bij Sluis I gesticht zullen zijn, wordt dit poststation overgeplaatst in een dezer woningen, waarin dan tevens het telefoonstation gevestigd zal worden. Aan de Hervormde Vereeniging "Land in Zicht" werd de noodige medewerking verleend tot het verrichten van Evangelisatiearbeid in de kampen. Eind 1930 werden aanbesteed 2 open landbouwloodsen voor het bergen van de vele machines en gereedschappen terwijl eveneens in één der loodsen een smidse ingericht zal worden. Deze loodsen zijn 32 meter lang en 22 meter breed, en hebben een geheel vrije middenbreedte van 12 meter. Zij kunnen te zijner tijd zeer geschikt veranderd worden in landbouwschuren. De bouw van arbeiderswoningen en andere landbouwloodsen werd voorbereid. Er wordt zooveel mogelijk in tarief gewerkt. De arbeidsduur is 55 uur per week en er wordt uitgegaan van een grondloon van 40 cent per uur terwijl voor regenverzuim 25 cent per uur wordt vergoed. Voor verzuim ten gevolge van een sterfgeval tot en met den tweeden graad of geboorte in het gezin wordt een vergoeding betaald van ƒ2,50 totaal. 39

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 41