"VILLA WATERKEER" Aan de Westerlanderweg in Westerland op Wieringen staat op no. 17 een mooie villa, die naam "Villa Waterkeer" draagt. Deze naam dankt deze prachtige villa aan het feit dat hij met de voorzijde naar het water, het Amstelmeer, staat gekeerd. Nu komt de vraag: "Wie was de eerste bewoner van deze villa, die daar gebouwd werd i.v.m. de Zuiderzeewerken?" Menigeen is in de veronderstelling dat Ir. C. Lely, de bedwinger van de Zuiderzee, daar met zijn gezin heeft gewoond. Dat is beslist niet waar! De toen al ruim 73-jarige Cornelis Lely woonde in die jaren in Den Haag, en was voorzitter van de Zuiderzeeraad, een Adviescollege van de Regering. Op Wieringen hoor je, en lees je, (o.a. in de "historische" beschrijvingen van de heer J. Oedzes), dat de tweede zoon van Ir. C. Lely, Cornelis Willem, daar tijdens de aanleg van de Afsluitdijk en de drooglegging van de Wieringermeer heeft gewoond. Ook dit is niet juist! Bekend is, dat Ir. C. Lely de plannen voor de drooglegging van de Zuiderzee heeft ontworpen, maar dat hij de uitvoering daarvan heeft overgelaten aan anderen, o.a. Ir. H. Wortman, directeur-generaal der Zuiderzeewerken en Ir. J.A. Ringers, die directeur - hoofduitvoerder van de Zuiderzeewerken was. Deze laatstgenoemde was de eerste bewoner van "Villa Waterkeer", (de villa die gebouwd was in opdracht van de Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken, de M.U.Z., een combinatie van een viertal baggerbedrijven.) De oudste zoon van Ir C. Lely, Ir. Jan Lely volgde in 1930 Ir. Ringers op. Hij leidde verder het werk aan de Afsluitdijk, de Wieringermeer en de Noordoostpolder. Hij was de Lely, die in "Villa Waterkeer" heeft gewoond. In 1935 verhuisde het gezin Lely van Wieringen naar Den Haag. Dat de Wieringers en anderen de voornaam van deze Lely niet kenden komt waarschijnlijk omdat er altijd gesproken werd over "Mijnheer Lely van Villa Waterkeer WJD. Met dank aan 'de speurders' EIbert Lont te Middenmeer en Trudy Kuut-Wiegman. Zij heeft jaren in de boerderij tegenover Villa Waterkeer gewoond. 35

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 37