IE LY"-WINTERTARWE In het jaar 1970 werd door CEBECO een ansichtkaart uitgegeven met daarop een foto van het standbeeld van Dr. Ir. C. Lely. Op de achterzijde van deze kaart staat de volgende tekst afgedrukt: De Lely-wïntertarwe is in 1970 op de Nederlandse Rassenlijst opgenomen. Deze tarwe is zo'n 10 jaar geteeld, van 1970 tot ca. 1980. In de Rassenlijst van 1975 staat de Lely-wintertarwe als volgt beschreven: Productieve, goed wïnterwaste tarwe met stevig stro- De opbrengst is gemiddeld goed tot zeer goed. De opbrengst kan evenwel sterk worden gedrukt door afrijpingsziekten, waarvoor dit ras zeer vatbaar is. Bestrijding met chemische middelen lijkt dit risico grotendeels te kunnen ondervangen. Vrij vlotte, opgaande voorjaarsontwikkeling; het gewas is weinig bladrijk, wat grof en donkergroen. Gevoelig voor de duistbestrijdingsmiddelen Dosanex en Dicuran. Het stro is vrij kort en stevig, de veerkracht laat wat te wensen over. Verdraagt een vrij hoge N-bemesting. Weinig vatbaar voor gele roest, zeer vatbaar voor meeldauw, afrijpingsziekten en bruine roest. In verband met de genoemde vatbaar-heid voor ziekten is voor dit ras met goed stevig stro de toepassing van CCC niet gewenst. Rijpt vrij laat. Korte, brede, dichtgeschakelde aar; middengrote, rode korrel. Iets gevoelig voor schot. De korrel zit vast in het kaf; dorst daardoor vrij zwaar. (Met dank aan C.A.V. "De Wieringermeer" te Slootdorp.) "In allerlei bewoordingen is het de eeuwen door gezegd: De tijd gaat zo snel; wij houden haar nauwelijks bij Wat vandaag in de actualiteit staat, is morgen in de vergetelheid verzonken. Toch plukken wij nu de vruchten van veel werk dat jaren geleden is begonnen. Daarom is het soms goed om nog eens aan het verleden terug te denken. Op deze kaart staat het standbeeld van C. Lely, de man wiens naam zo zeer verbonden is met de droogmaking van de Zuiderzee. Aan hem heeft Nederland - en in het bijzonder de landbouw - heel veel te danken. Daarom hebben wij zijn naam willen verbinden aan ons nieuwste wintertarweras Cebeco 106, welk ras dus voortaan Lelywintertarwe heet, een Nederlandse naam voor een Nederlands ras, EEN CEBECO-RAS. 33

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 35