Een elektrisch gemaal Capaciteit Het gemaal Lely werd dankzij een stevige lobby van het P.E.N. een elektrisch gemaal; de Leemans een dieselgemaal. Er kwam zelfs in gemaal Lely een hoofdschakelstation van het P.E.N. voor de regio Medemblik, Hoorn, Enkhuizen. Door de toename van toepassingen van elektriciteit moest dit schakelstation door ruimtegebrek uit het gemaal verdwijnen. Een nieuw schakel-station staat nu iets verderop vlakbij de dijkopgang nabij Medemblik. Het gemaal Lely begon officieel met het droogpompen van de Wieringermeer op 10 februari 1930, nadat in december 1929 het proefdraaien had plaatsgevonden. Ruim een half jaar later, op 21 augustus 1930, was de Wieringermeer droog. De toevoerkanalen naar de Lely waren al gebaggerd voordat de polder droogviel. Ook werden de dijken van het werkeiland, toen gemaal Lely gereed was, met baggerwerktuigen wegge-werkt en afgevoerd, uitgezonderd dat deel van die dijk, waarop een viertal dienstwoningen waren gebouwd. Het gemaal Lely kan alleen uitmalen, niet "inmalen". De maximale capaciteit van bemaling was voorheen 1800 m3/p.min. Het meest normaal is nu ongeveer 1500 m3/p.min. Een en ander is ook afhankelijk van het waterpeil van het IJsselmeer. Bij 5 mm neerslag valt er in de ruim 20.000 ha. grote Wieringermeer 1 miljoen m3 water. Daarvoor is dan een dag uitpompen noodzakelijk, hetgeen natuurlijk ook weer afhangt van het seizoen, (verdamping), en de begroeiing op de akkers. De capaciteit van gemaal Leemans is ongeveer 1/3 deel van de capaciteit van de Lely. Sinds enige tijd spuit het gemaal Leemans via een persleiding rechtstreeks op de Waddenzee, hetgeen verband houdt met het zoute kwelwater in de polder. In de periode 1987 - 1988 zijn de oorspronkelijke drie elektromotoren in gemaal Lely vervangen, en sedert 1992 draait dit gemaal onbemand. Het gemaal werkt volledig geautomatiseerd en wordt, nadat het eerst vanuit Wieringerwerf (Domeinkantoor) werd aangestuurd, nu elektronisch gestuurd vanuit een bijgebouw van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier in Hoorn. 22

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 24