1854-2004 Ir. C. Lely - Grondlegger van de Wieringermeer DE NAAM "LELY" IN DE WIERINGERMEER Ingenieur Cornelis Lely staat aan het begin van de ontstaansgeschiedenis van de Wieringermeerpolder. Als bijzondere waardering voor en een blijvende herinnering aan deze grote staatsman en waterbouwkundige is zijn naam gegeven aan allerlei instellingen, gebouwen, enz. in de Wieringermeer. Zo kennen we het gemaal Lely nabij Medemblik, Hotel Lely in Slootdorp, het verzorgingshuis Lelypark te Wieringerwerf en de Dr. Ir. C. Lelystraat in Middenmeer. Er is een boerderij met de naam "Lelyhoeve". Het ouderenkoor "De Lelyzangers" bestond voorkort, jaarlijks treedt de Toneelver. "Lely" op te Slootdorp en een nieuw soort wintertarwe van Cebeco kreeg eens de naam "Lely", en wie weet, wordt - als ooit het bloembollenprojekt in de Wieringermeer van de grond komt - eens Lely's naam verbonden aan een nieuw gekweekte tulp. En natuurlijk is er sinds 1954 het indrukwekkende standbeeld van Lely nabij Den oever en een replica daarvan in het gemeentehuis te Wieringerwerf. Momenteel verblijft het standbeeld van Lely voor een opknapbeurt na bijna vijftig jaar in Lelystad. Het houdt de gemoederen nogal bezig nu Rijkswaterstaat voornemens is om het standbeeld, nadat het is opgeknapt, een andere plaats te geven. Hieronder beschrijven we meer of minder uitgebreid de 'naamdragers' van Dr. Ir. C. Lely in de Wieringermeer. Bovenstaande collage in kleur is voor 1 euro te koop in Het Genootschapshuis. 20

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2004 | | pagina 22