DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH Dinsdag 14 oktober 2003 zal de geschiedenis ingaan als een historische datum voor de Wieringermeer. Op de avond van die dag besloot de meerderheid van de gemeenteraad voor een fusie tussen de gemeenten Wieringermeer en Medemblik per 1 januari 2006. Voordat we ingaan op de consequenties van deze belangrijke beslissing voor ons Historisch Genootschap is het wel aardig om terug te gaan naar de beginjaren na de drooglegging van de Wieringermeerpolder in 1930. Al in 1926 en 1928 had de Rijksoverheid bij Wet besloten dat het grondgebied van de nieuwe polder'De Wieringermeer' voorlopig zou worden ingedeeld bij de vijf omliggende gemeenten. Ongeveer tweederde kwam bij Medemblik en ongeveer éénderde bij Wieringen, een paar stroken langs de oude Noordhollandse kust zouden worden ingedeeld bij de gemeenten Winkel, Barsingerhorn en Anna Paulowna. De gemeentegrens tussen Medemblik en Wieringen liep dwars door het dorp Wieringerwerf en verdeelde ook Slootdorp in tweeën. Dit laatste was nogal lastig voor o.a. bakkers, slagers, kruideniers en groenteboeren. Omdat voor de gemeente Medemblik een ventverbod gold, en voor Wieringen niet, moest een middenstander, om de klanten aan de overzijde van een bepaalde straat te bedienen, een ventvergunning halen op het gemeentehuis te Medemblik. De nieuwe bewoners werden ingeschreven in het bevolkingsregister van betreffende gemeente. Ook werden huwelijken voltrokken in het desbetreffende gemeentehuis. De inwoners van de Wieringermeer konden aan verkiezingen deelnemen en zich kandidaat stellen voor de gemeenteraad van de gemeente waartoe hun woongebied behoorde. De taak van de randgemeenten beperkte zich overigens vooral tot een administratieve aangelegenheid. De eigenlijke gemeentelijke taken werden verzorgd door de Wieringermeerdirectie. Deze Directie was o.a. verantwoordelijk voor de inrichting van de dorpen, de onderwijs voorzieningen, de wegenaanleg, de straatverlichting, de reinigingsdienst, de brandweer en de politie. M.i.v. 1 januari 1938 werd Het Openbaar Lichaam "De Wieringermeer" ingesteld. Haar werd de leiding en de uitvoering van het verdere inpolderingswerk opgedragen. Het kreeg het beheer over de staatseigendommen, het moest voorzieningen treffen ter behartiging van de waterstaatsbelangen, en het treffen van gemeentelijke voorzieningen. Met de verzorging van de gemeentelijke belangen werd een Bestuurscommissie belast, waarin ook Wieringermeerbewoners zitting kregen. Voorzitter van deze Commissie werd Ir. S. Smeding, hoofd van de Directie Wieringermeer, (Gemeente-) secretaris werd de landbouwer A. Blaauboer, en naast de agrariër, de heer A.C. de Graaf maakte ook de burgemeester van Medemblik, de heer P.C.J. Peters, deel uit van de Bestuurscommissie.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 8