Miroon De ware toedracht Pas heel veel later, in 1999, toen ik mij eens ging verdiepen in de geschiedschrijving van die periode, kwam ik achter de ware toedracht van het gebeurde. In het boek "VERZET IN WEST- FRIESLAND", uitgegeven in 1990 door Pirola te Schoorl, las ik op blz. 99 het volgende: Het "Provinciaal Ziekenhuis" in Medemblik speelde een belangrijke rol bij de verspreiding van illegale bladen. Bij een inval door de Duitsers werden de drie met name genoemde personen gearresteerd wegens medeplichtigheid. Het betrof P.F. Brittijn, hoofdboekhouder, W. Boonstra, eerste verpleger en R. Oost, kantoorbediende. Met vele anderen werden zij op 12 maart 1945 in Amsterdam op het Weteringsplantsoen gefusilleerd. Dit gold als represailleactie na de aanslag op Rauter, chef van de Duitse Veiligheidsdienst in Nederland, op de Woeste Hoeve. Ook in het boek "West-Friesland in de jaren 40/45, blz. 47, wordt van deze geschiedenis melding gemaakt. Broer Siem vraagt zich af of vader Büjdorp nog aardappelen is blijven leveren aan het Kamp. Daar heb ook ik geen antwoord op. Wel heb ik eenmaal geld voor aardappelleveranties moeten halen bij het Kamp. Met een bewijs van de geleverde aardappelen moest ik me melden bij de wacht. Daar werd opgebeld en een soldaat kwam me ophalen, die me naar een bunker bracht. Daar werd uitbetaald. Waarom niet mijn vader, maar ik dat moest doen is me nooit duidelijk geworden. Een jongetje van vijftien jaar zagen ze zeker niet als gevaarlijk voor hen. Bas Blijdorp. MANNENMODE Brugstraat 25, 1775 BC tel. 0227-50 IC Middenmeer 28 A 38

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 38