MEVROUW MIEN DAM - LOOZEN herinnert zich niet meer dat zij eind 1939 had deelgenomen aan een spraakonderzoek onder de Wieringermeerbevolking. Het doel van dit onderzoek was "het bepalen van de articulatorische en acoustische beschrijving van de klankkleur". De onderzoekers, waaronder Mej. Dr. J. C. Daan, (taalkundige, afkomstig uit Wieringerwaard), troffen in de nog niet zolang geleden drooggevallen Wieringermeer mensen aan uit alle windstreken van Nederland, m.a.w. een ideale plaats om alle voorkomende klankkleuren in Nederland op een beperkt grondgebied te kunnen onderzoeken. Daartoe werden allerlei eigenschappen der 'sprekers', zoals algemene, (leeftijd en sekse), sociologische, (afkomst en beroep), morfologische, (vorm van schedel en kaak, enz.), fysiognomische, (gelaatstrekken), psychologische, (o.a. temperament en intellect), beschouwd en vergeleken, toegespitst op de klankkleur van vooral de klinkers a, e en o. Dit boek ligt ter inzage in het Genootschapshuis te Middenmeer. Van tientallen proefpersonen staan foto's in het boek afgedrukt. Zo ook van de toen 16 jarige Mien Loozen. Zij staat in het boek ingedeeld onder "de Brabants - Frankische Groep". Niet vreemd, dat zij bij deze onderzoeksgroep werd ingedeeld als je weet, dat zij op 1 juni 1932 met haar ouders en zusje Jo vertrok uit het Brabantse Lage Zwaluwe naar de Wieringermeer. Mientje, of op z'n Brabants "Mieneke" was toen 9 jaar oud. "Bij het afscheid van Branbant zijn er heel wat tranen gevloeid", weet Mien nog goed. 't Is ook niet niets om al je familie, vrienden en kennissen te moeten achterlaten! Vader Loozen verruilde zijn werk bij de koeboer in Brabant voor het opnemen van de schop, waarmee hij meehielp de Wieringermeer in cultuur brengen. Al snel had Loozen spijt van deze verandering van werkkring, net zoals de veeboer in Lage Zwaluwe het betreurde dat hij zijn knecht Loozen moest laten gaan. Het werken in de nieuwe polder viel tegen. Het was zwaar werk, het verdiende voor Loozen niet beter en je moest uren fietsen door die eindeloze vlakten in de polder. Foto's van Mien Loozen in het boek over het spraakonderzoek, 1939. 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 16