OOK VROUWEN HEBBEN GEPIONIERD Mevrouw A. van Sinderen - Top Begin 1932 kwam Anna Top op 17-jarige leeftijd samen met haar ouders en vijf broers en zussen vanuit Lutjegast in Groningen naar de pas drooggevallen Wieringermeer. Het was een hele reis, die toen nog ging via Zwolle en Amsterdam. (De Afsluitdijk was nog niet klaar.) Anna vond het maar niks die verhuizing naar die kale polder daar in de Kop van Noord-Holland. Allereerst was het heel pijnlijk om de opgebouwde vriendschappen in Lutjegast te moeten verbreken. Daarbij kwam dat Anna in de stad Groningen een prachtig baantje had als kindermeisje in een domineesgezin. Kort daarvóór werkte zij in de huishouding bij een onderwijzer. Maar ja, van de verdiensten van haar vader, die ais melkrijder werkzaam was, kon het gezin Top bijna niet leven. Met de verkoop van groenten uit de eigen tuin aan collega's van de melkfabriek wist haar moeder nog nauwelijks de eindjes aan elkaar te knopen. Het was dus pure armoede, die vader Top dwong om te solliciteren bij de Cultuurmaatschappij in de Wieringermeerpolder, waar nog zoveel greppels en sloten gegraven moesten worden. Mejuffrouw Olsder, maatschappelijk werkster in dienst van de Wieringermeer Directie, kwam na de sollicitatiebrief van haar vader in Lutjegast poolshoogte nemen van de huiselijke situatie in het gezin Top. Blijkbaar was alles goed bevonden, want twee maanden later werd de verhuiswagen gelost voor de nieuwe woning in de Kerkstraat te Sluis I, het latere Slootdorp. De families Wester, Riepma en Versluis woonden al in dezelfde straat. Het was zwaar voor vader Top en collega's dat ontginningswerk. Greppels graven, zes dagen per week van 's morgens zes tot 's avonds zes voor ongeveer f. 16, - per week. Met enkele kostgangers, ook cultuurarbeiders, kwam er wat extra geld binnen. Met stapelbedden in twee slaapkamers voor de kinderen werd er in het huis slaapgelegenheid gecreëerd voor de kostgangers. Na de ontginning werd vader Top paardenknecht bij Pijper aan de Schelpenbolweg. Daarnaast was hij de eerste koster van de Nederlands Hervormde kerk te Slootdorp, en kort daarna het eerste Kerkenraadslid. Maatschappelijk werkster Mej. Giena Olsder, toen 21 jaar oud. 11

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 11