Schaalvergroting ook in het loonwerk Alternatieve werkzaamheden 34 "In de jaren vijftig adviseerde boer Jan de Jong van de Nieuwalmersdorperweg ons om in het voorjaar aardappels te gaan poten", vertelt Ewold. Daarvoor bleef het loonwerk beperkt tot maaien, plukken (vlas) en combinen in de zomer. Later kwam het machinaal suikerbieten rooien in de herfst erbij. En de ontwikkeling van de machines ging maar door. Ze werden vernuftiger en zwaarder én navenant duurder. Ondanks de toename van de werkzaamheden was het moeilijk om renderend te werken met zo'n 21 loonwerkers in de polder e.o. Dit leidde in 1970 tot een fusie van de lonnbedrijven Zuidema, Kwant en M.Scholtens tot "Loonbedrijf Wieringermeer". Deze fusie benauwde sommige col lega's. Zij waren bang om ondergesneeuwd te worden. "Dat was nooit onze bedoeling, maar we werden misschien toen wel prijssetters", merkt Ewold op. Waar vandaag de dag menige agrariër alternatieve producten teelt of in deeltijd elders werkt om het hoofd boven water te houden, zocht ook Ewold Zuidema naar alternatieve bronnen van inkomsten. Zo is 't gekomen dat Loonbedrijf Zuidema door het hele land (zelfs tot in België) jaarlijks kun ststof atletiekbanen reinigde. Alle kunststof tennisbanen van het Nederlandse leger kregen jaar lijks een schoonmaakbeurt van Zuidema. Ook werden terreinen van popfestivals in den lande na een concert door Zuidema schoon-gemaakt, bomen gerooid en de 'witte' paaltjes langs de wegen machinaal gereinigd. Met het schoonmaken van de atletiekbanen draaide één man van het bedrijf dezelfde omzet als vier bietenzaaiers die in het voorjaar in de polder bezig waren. Op de foto hieronder zien we Ynze Lautenbach bezig met het schoonmaken van een atletiekbaan te Amsterdam. j!'

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 36