MONSTERING VAN HONDEN IN 1944 Bij een bezoek aan het Regionaal Archief te Alkmaar, waar ook de oude archieven van vóór 1985 van de gemeente Wieringermeer bewaard worden, (voorzover ze niet zijn vernietigd) kwam ik o.a. onderstaande zaak tegen, waar ikzelf nog herinneringen aan heb: Hondenvordering. Er lag een lijst van 125 eigenaren van honden die aangeschreven waren om met hun hond voor monstering voor de Duitse Weermacht te verschijnen. (Zie "Bekendmaking" en "brief aan houders van honden" op de volgende pagina.) Er verscheen voor hotel Smit te Middenmeer een bont gezelschap honden: groot en klein, en er was er een geblaf in alle toonaarden. Niet alle opgeroepen hondenbezitters kwamen met hun eigen huisdier. Zij hadden er een geleend van kennissen uit de omliggende gemeenten. Het was wel bekend waar het de Duitsers om te doen was. Grote kwaaie, venijnige honden wilden ze hebben voor het bewaken van hun militaire objecten. Daarom hadden sommigen maar een exemplaar geleend en hun eigen hond, die daar wel voor in aanmerking kwam, thuisgelaten. Direct vielen veel honden af. Ze voldeden niet aan de eisen. De eigenaars konden meteen met hen vertrekken. De overgebleven herdershonden, bouviers, buldoggen en andere grote honden moesten blijven. Zij werden door een Duitse offcier aan de tand gevoeld. Hij begon met een pistool te schieten. De honden reageerden zeer verschillend. Sommige begonnen te janken en probeerden weg te komen. Andere werden juist fel en werden agressief tegen de Duitsers die hen zaten te jennen. Hoeveel er werden goedgekeurd en in beslaggenomen kan ik me niet herinneren. En of, en wat er als vergoeding werd uitgekeerd weet ik niet. In de Archieven van de Gemeente heb ik daarover niets kunnen vinden. Onze hond, een Duitse herder, behoorde niet tot de dappere en mocht weer mee naar huis. Op de volgende pagina ziet u een advertentie in de Wieringermeer- bode van zaterdag 3 juni 1944, waarin de hondeneigenaren worden opgeroepen, en daaronder een kopie van de persoon lijk ontvangen brief van burgemeester A. Saai betreffende de hondenmonstering. Op de pagina daarna treft u een brief aan van brandstojfenhandelaar R. Hoekstra te Wieringerwerf, die zijn hond afmeldt. Bas Blijdorp. 25

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 27