Bouw- en Aannemersbedrijf L. Schotte Zn. "Wie bouwt kan steeds terugzien" De onderwaterzetting, en toch werk in polder 19 1936 was het stichtingsjaar van Wieringerwerf. In dat jaar kocht de toen 28-jarige Leendert (of Leen) Schotte het woonhuis, (dat Het Rijk al had laten bouwen), aan de Terpstraat in dit derde dorp van de in 1930 drooggevallen Wieringermeerpolder. Later bouwde Schotte een werkplaats naast zijn woning. In eerste instantie echter had het Bouwbedrijf Gebr. Kingma, dat een timmer fabriek had in Leeuwarden en een aannemersbedrijf in Slootdorp en Middenmeer, optie op het nieuwe pand in Wieringerwerf. Leendert Schotte, een telg van het Aannemersbedrijf Gebr. Schotte te Pijnacker, rekende op voldoende werk in de nog jonge polder, die met man en macht in cultuur werd gebracht. Wieringerwerf beperkte zich in 1936 tot enkele winkels en bedrijfspan- den, en bewoning van de Meeuwstraat en de Sternstraat. De Wieringermeer was verder een boomloze vlakte. Zoon Simon, met wie wij een gesprek hadden, herinnert zich, datje toen vanuit de achtertuin aan de Terpstraat de dijk van De Oude Zeug kon zien. Er stonden bijna alleen cultuurschuren in de nog kale polder. Aan de Terpstraat had je toen al wel slagerij Mollema, kruidenier Hamstra, (die in 1953 emig reerde naar Canada), schoenhandel Bronner, Melkboer Kistemaker, "De Tijdgeest" en Schilders bedrijf Boomsma. Later kwam o.a. Zwier in de door Schotte gebouwde kapperszaak erbij. Het eerste werk van Bouwbedrijf Schotte (tot 1940) was het ombouwen van de cultuurschuren in opdracht van de Cultuurmaat-schappij. Paarden- en koeienstallen werden erin aangebracht. Tussen-door werden voornamelijk winkel-panden gebouwd en in 1938 de markante gere formeerde kerk te Wieringerwerf. (zie foto hiernaast.) Met een wagen van boer Van der Sar verliet bet gezin Schotte, gedwongen door de inundatie van de polder op 17 april 1945, hun hebben en houwen en alles wat zij hadden opgebouwd. Voor de eerste tien dagen vond de familie met enkele andere gezinnen onderdak in een gym nastiekzaal in Lutjewinkel. Daarna konden ze terecht (tot november 1945) bij de bedrijfsrelatie Houthandel Eecen in Oudkarspel. Toen vond Schotte woonruimte in Hippolytushoef, waar ze tot in 1949 bleven wonen.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 21