BOEKBESPREKING In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. 41 De boerderij van Jan en Trien Karsten aan de Vekenweg te De Weere, 1970). Deze keer"De maaier waakf'door C.E. Pothast - Gimberg. In 1946 uitgegeven door C. de Boer Jr. te Amsterdam. November 1944, de honger doet zijn intrede, vooral in de steden. Dui zenden stedelingen zwerven over het platteland en komen vooral naar de Wieringermeer. Klaas Terpstra, een voor het verhaal bedachte pachter, heeft zich het lot van de hongerige stedelingen aangetrokken. Het elfjarige Amsterdamse meisje Ine is zo gelukkig op de boerderij van Terpstra te mogen komen logeren om aan te sterken. Op de boerderij aan de Kolhornerweg valt veel te beleven, Ine heeft er een heerlijke tijd. Oom Klaas is trots op "zijn" Wieringermeer, waar hij vanaf het begin heeft gewoond en die hij heeft helpen mee-opbouwen. Samen met zijn vrouw en dochter heeft hij er de eerste moeilijke tijd beleefd, toen alles nog dor en kaal was en toen ele ktriciteit en waterleiding nog onbekende zaken waren. Maar dan nu! De kale polder is een prachtig, vruchtbaar land geworden en er is voedsel in overvloed. Deze overvloed wordt gedeeld met vele langstrekkende stedelingen en ook aan de piloten van een neergestort vliegtuig wordt onderdak geboden. Voor Ine is de Wieringermeer een rijk en heerlijk land. Over dit land waakt "De Maaier" het beeld dat in Wieringerwerf staat. Maar dan opeens hangt er een dreiging in de lucht en wat iedereen vreest wordt werkelijkheid. Men beseft dat de terugtrekkende bezetter tot alles in staat is. Er volgt een tijd van spanning en onrust. Als de familie uiteindelijk de onderlo pende polder verlaat, blijkt ook, dat de Wieringermeerbewoners een groot saamhorigheidsgevoel kennen en alles voor elkaar over hebben. Het boek is in de eerste instantie uitgegeven als meisjesboek, maar het is meer. Later is het nog een keer in een beknoptere vorm uitgegeven. Het is, ook voor deze tijd, prima leesbaar en zou het verdienen, nogmaals te worden uitgebracht. MBT.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 43