35 twee a drie kinderen,, dan zal men tot scheepsbedden boven elkaar moeten over gaan. Verder een W.C., kolenberghok en een hoekje met planken als bergruimte voor 'kleding en huisraad. Er is aansluiting voor water, telefoon en electrisch licht. De vraag naar deze noodwoningen is zeer groot. Problemen. t-I et grootste probleem zijn de school- -1 gaande kinderen. De afstanden tot de randgemeenten zijn vaak te groot en de Grote contrasten. P r zijn twee dingen, die ons op onze speurtocht door de polder diep getroffen hebben. In de eerste plaats van het moment moment af, dat wTe er binnen reden tot aan het ogenblik, dat wij 's avonds de polder weer verlieten, die wonderlijke en wrede tegenstelling tussen het rijke groene land, want de akkers toonden althans voor de vreemdeling weer het oude beeld en daarop die honderden op vrijwel volkomen gelijke wijze verwoeste boerderijen. Overal heeft het woonhuis het volkomen begeven, soms al na enkele dagen, zoals een boerin in de omgeving van Wïeringerwerfhet meest geteisterde gebied, mij vertelde. Het tweede, wat ons zo mogelijk nog meer trof, omdat het een innerlijk en- niet een uiterlijk verschijnsel was, is de blijmoedigheid en het vertrouwden, waarmee allen vrouw zowel als man weer aan'het werk gegaan zijn en waarmee zij zich schikken in de totaal verschillende omstandigheden. Men kan nauwelijks begrijpen, hoe dit mogelijk is, als men bedenkt, dat dezelfde boerin, die nu in een hokje van misschien een meter in het vierkant kookt en wast voor haar gezin van zes personen, nog maar ruim een jaar ge leden haar huishouding verzorgde in de moderne keuken van haar nog nieuwe woning. Hiervoor is maar een verklaring te geven en deze is, dat bij allen een diepe 'F ar tic u lieve noodwonin g Kookhoek in noodwoning dankbaarheid leeft, dat het land vrijwel niet geleden heeft door de geweldige over stroming. P n nu wilt U weten, wat er wel en wat -'--'er niet is. De waterleiding is weer te ge bruiken. „Och Griet, haal even wat water uit de keuken," zegt de moeder, waar we op bezoek zijn. We kijken verbaasd, want we hebben in deze noodwoning nog geen keuken ontdekt. Maar het blijkt, dat Griet water gaat tappen op de fundering van de voormalige keuken van de boerderij! Een zaam steekt daar boven de grond een stuk leiding uit, waaraan een kraan bevestigd is. 't Is niet comfortabel, maar een hele ver betering bij de eerste tijd, toen het water van een centraal punt met melkbussen gehaald moest worden. Vóór de winter hoopt men ook de electrische leiding her steld te hebben. Koken doet men alge meen op petroleum, terwijl bij een enkele de eigen brongasleiding hersteld is. Ook de telefoonleiding, waardoor- het isole ment minder voelbaar wordt, hoopt men tegen de herfst geheel'te hebben nagezien.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 37