Al op dinsdag 3 februari was in de polder f. 85.565,- ingezameld met bovendien een groot aantal goederen. Hartverwarmend zijn de vele (particuliere) initiatieven die in die dagen worden genomen om de medemens in nood te steunen: De personeelsvereniging van garage C. Klare te Middenmeer heeft het geld, dat bijeen gespaard is voor een jaarlijks uitje spontaan aangeboden aan het Nationaal Rampenfonds. Bovendien zou het personeel een week lang hun loon afstaan t.b.v. de getroffenen in den lande. Toen men bij een boer om een bijdrage voor het Rampenfonds kwam antwoordde de landbouwer: "Geld heb ik niet beschikbaar, maar kom morgen maar even met een vrachtauto, dan zullen we die wel volladen!". De leden van de toneelvereniging "De Polderspelers" te W'werf maakten de baten van hun twee uitvoeringen over op giro 9575 t.g.v. het Rampenfonds. Leerlingen van de ULO-scholen gingen huis aan huis met lijsten langs de deur om geld in te zamelen voor het rampgebied. Op 3 februari hadden zij al f. 26.000,- bij elkaar. Giften in natura stroomden ook binnen. Deze werden tijdelijk opgeslagen in de bijlokalen van de ULO-scholen. Goederen t.b.v. de slachtoffers konden in Middenmeer gemeld worden bij Silvis en Vos aan de Brugstraat. Leden van de drie brandweercorpsen van de Wieringermeer hebben f. 15,- per persoon, bestemd voor de jaarlijkse uitgaansdag, beschikbaar gesteld voor het Rampenfonds. In de Wieringermeer vond op zaterdag 7 februari een laarzeninzameling plaats voor het getroffen gebied. Resultaat: 232 paar laarzen, waaronder 50 paar lieslaarzen. Enkele dagen later dankt de burgemeester van Fijnaart,(W.Brabant) de Wieringermeerbevolking voor deze gift. De arbeiders van Staatsbosbeheer Wieringermeer hebben een tot vier verlofdagen opgeofferd door hierop arbeid te verrichten. Zij konden hierdoor een bedrag van f. 860,68 voor het Rampenfonds beschikbaar stellen. Een honderdtal arbeiders in de Wieringermeer kapten o.l.v. Staatsbosbeheer rijshout t.b.v. dijkherstel in Zeeland. Zondag 8 februari werd tot Nationale Rouwdag verklaard. Daarom werden alle festiviteiten, sportwedstrijden e.d. afgelast. Om 13.00 uur die dag sprak H.M. Koningin Juliana het volk via de radio toe. De werknemers van bouwbedrijf A. Kingma Zn. te Slootdorp staan per persoon achtmaal het geldende uurloon af aan het Rampenfonds. De directie van het bedrijf verdubbelde het totaal beschikbaar gestelde bedrag. In totaal worden 106 stuks vee uit het rampgebied in de Wieringermeer ondergebracht. Begin maart '53 ging er alweer geëvacueerd vee terug naar Zeeland. Zeventigduizend kg. geperst hooi werd door agrariërs uit de Wieringer- meer beschikbaar gesteld voor het vee op de bedrijven op Schouwen en Duiveland. Daarnaast lag nog 170 ton stro en 640 ton ruwvoeder, (voederbieten en bietenblad e.d.), op verscheping te wachten. 29

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 31