hakvruchten, waar de 'arbeidsfilm' een gelijkmatig verloop heeft. De kostenkromme van den trekker toont daarentegen aan, dat de kosten per arbeidsuur weinig verandering meer ondergaan, zodra meer dan 500 resp. 1000 bedrijfsuren per jaar worden gemaakt. Hieruit volgt, dat de trekkers op hun plaats zijn op eenzijdige graanbedrijven, zoals de Wieringermeer, waar de arbeidsfilm een zeer ongelijkmatig verloop heeft met scherpe toppen, zodat de trekkers als 'Spitzenbrecher' dienst kunnen doen. Ook blijkt, dat de trekkers alleen dan voordeelig werken, indien zij een groot aantal paarden vervangen, dus zwaar werk verrichten en niet voor lichte transportwerkzaamheden worden gebruikt." Een primeur In de zomer van 1934 beleefde de Wieringermeer een primeur: vermoedelijk de eerste 'maai-dorsmachine' of combine werd ingezet in Nederland. Het ging om een Holt-Caterpillar getrokken machine met een opbouwmotor van 15 pk. Eind juli werd de combine geleverd en men hoopte er direct mee aan de gang te kunnen, maar het Nederlandse klimaat zorgde ervoor dat het pas begin augustus kon. De gecombineerde maai-dorsmachine in werking (1934). Na een sukkelperiode van enkele dagen wegens ongeschoold personeel en onbekendheid met de machine leverde deze verder vrij behoorlijk werk, maar een paar nadelen waren er ook: meestal moest het graan worden nagedroogd in de graandrooginrichting, het werd minder goed gereinigd dan bij de stationaire dorsmachines, het stro moest apart geperst worden door een Ann Arbor rijdende pers en niet te vergeten de veel grotere afhankelijkheid van het weer. Voor de middag kon er niet veel gedaan worden en na 5 uur 's middags werden de omstandigheden al weer slechter. De combine kostte f. 3800,- en de rijdende pers f. 3100,- Ook in 1935 werd de combine gebruikt, men was er zelfs gematigd enthousiast over. Wel bleek dat deze manier van oogsten nauwelijks voordeliger was dan de traditionele manier van maaien met de binder en dorsen met de dorskast. Het verschil was f. 0,86 per ha in het voordeel van de combine en dat woog niet op tegen de genoemde nadelen. 21

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 23