Mechanisatie van de landbouw in de Wieringermeerpolder Behalve trekkers en paarden kocht de Cultuurmaatschappij ook bijbehorende werktuigen in grote hoeveelheden. Ploegen (Ransomes, Rud Sack en Ventzki), binders (McCormick, Albion en Viking), maaimachines (Viking), kunstmest- strooiers (Westfalia), en zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan. Het dorsen werd in de eerste jaren uitbesteed aan loondorsbedrijven buiten de polder, maar vanaf 1933 werd gebruik gemaakt van vijf aangekochte Borga dorsmachines. Deze bevielen zo goed dat men er in 1934 nog vijf bij kocht. Veel van die grote Borga dorskasten met aangebouwde stropers hebben 30 jaar of langer dienst gedaan, maar dan in 1940 in dienst van loondorsbedrijven of de nog overgebleven staatslandbouwbedrijven. Een van de eigen dorsmachines (Borga), voorzien van een langtransporteur, in bedrijf (1935) Een ander experiment uit 1932 dat goed uitpakte was een proef om landbouwwagens uit te rusten met luchtbanden. Bij het trekken van een vracht van 11% ton door mul zand bleek dat een luchtbandenwagen voor niet te lange afstanden met gemak door één paard kon worden getrokken, terwijl met massieve banden voor dezelfde vracht twee paarden nodig waren. Binnen een paar jaar waren bijna alle wagens van de Cultuurmaatschappij uitgerust met luchtbanden, eerst afkomstig van sloopvrachtwagens, maar later toen de prijzen van autowrakken stegen werd besloten om nieuw en dus uit- wisselbaar materiaal te gebruiken. Dat bleek trouwens nog goedkoper ook: een wagen op luchtbanden kostte in 1933 f. 265,- tegen een zware boerenwagen op massieve dubbele velgen f. 385,- Toen in 1933 de benzineprijzen met bijna 100% stegen werd besloten de rupstrekkers om te bouwen op petroleumgebruik Tevens werden in dat jaar 7 nieuwe Caterpillar Thirty-five dieseltrekkers gekocht en 19 Onderstaand artikel van Willem Ton is met toestemming van de redactie overgenomen uit "PIONIER", het twee maandelijks orgaan van de Oude Trekker- en MotorenVereniging, 22e jaargang, nummer 5, van 5 september 2001. De eerdere aflevering staat in onze Kroniek no. 30, december 2001.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2003 | | pagina 21