"ALS BERTUS BIJ DE DEUR STAAT, DAN Wanneer ik aan tafel schuif zit tegenover mij een man die nog enigszins worstelt met een jetlag van de thuisvlucht na familiebezoek in Canada. "Ja, die reis heb ik van al mijn neven en nichten cadeau gekregen op mijn zestigste verjaardag, juni jIvertelt Bertus Juurlink, de man die al vele jaren in de Wieringermeer de toegangsdeur tot een evenement blokkeert als potige portier. Zeker vrijwel alle jongeren zullen hem kennen als de vriendelijke, altijd goedgemutste stempelaar bij de entree tot alweer een feest, zoals kermissen, midzomerfeesten, Oranjebals, lentebeurzen, schuurfeesten, en noem maar op. "Nou ja, daar ben ik zomaar ingerold", merkt Bertus op. "Vanwege mijn postuur en donkere blik boezem ik bepaald ontzag in, en ik denk, dat ik ook een zekere rust uitstraal om dit te. kunnen doen". Problemen bij een toegangsdeur heeft Bertus nooit gehad. O ja, wel eens wapentuig, (messen, knuppels, zelfs pistolen!) in beslag genomen, maar na afloop altijd na een verstandig advies weer teruggegeven om gedonder te voorkomen. "Respect ontvang je als je met respect behandelt", weet hij uit ervaring. Inmiddels kent Bertus veel jongeren bij naam, en anders ziet hij meestal wel van wie het er een is. "Soms precies z'n vader!" "Het is ook een klus met vaak grote verrassingen", vertrouwt Bertus me toe zonder een naam te noemen. "Hij komt met haar binnen en verlaat het feest tot over de oren verliefd met een andere haar(?). Ja, je ziet veel, maar niemand zal het van me horen. Soort beroepsgeheim!". Schuurfeesten Wanneer ik de term 'schuurfeesten' laat vallen veert Bertus direct op en zegt gedecideerd: "Die moeten weer zo gauw mogelijk beginnen. Die feesten zijn absoluut niet onveiliger dan die disco's in een overvolle bar". Natuurlijk zegt Bertus te beseffen, dat je aan die feesten in die schuren ook een limiet moet stellen qua oppervlakte, maar de schuurfeestcomité's hebben hun zaakjes over het algemeen prima geregeld wat betreft sanitair, brandveiligheid, enz. Ook parkeren is geen probleem. Op die buitenwegen heb je meer ruimte dan in een dorp. Bertus begrijpt heel wel, dat de plaatselijke horeca tegen deze zeer geliefde schuurfeesten is. ("Ze hebben overigens wel zelf het eerste schuurfeest georganiseerd!") 'Bovendien, de horeca houdt zelf met de huidige prijzen de jeugd toch buiten de deur!" Het zijn mooie avonden, die schuurfeesten", zegt Bertus, die weet dat de gemeente sinds de brand in Volendam allerlei vergunningen eist, en ook moet eisen. De schuurfeesten voldoen daar volgens Bertus volledig aan. De laatste tijd, na een hersenattaque in maart 2002, doet Bertus Juurlink het voorlopig even rustig aan. Zijn verblijf in het ziekenhuis had een stroom van reacties tot gevolg. Fruitmanden en post van de horecaondernemers, de schuurfeestcomité's, van heel veel jongeren, zelfs van een fan uit Australië. Een jongeling schreef hem ter bemoediging: "Een beer kan ook wel eens omvallen!" Toch hoopt Bertus, die in augustus 2002 alweer bij de ingang van de tent voor het Midzomerfeest te Slootdorp stond, er straks weer helemaal te zijn. 22

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 24