Vlaanderen te ontruimen en opnieuw op te bouwen. Aldaar werd de oudste zoon, Hans, geboren. Weer pionieren in de NOP Een jaar later keerde het jonge gezin weer terug in Tollebeek, waar Jan Tops kok-beheerder werd in een werkkamp met 200 man. (Twee jongens van Kemmeren uit de Wieringermeer verbleven daar ook.) Zijn vrouw hielp mee waar zij maar kon. Dit duurde tot 1951. Vol blijde herinnering vertelt mevr. Tops over de pioniersjaren in de nog kale polder, waar improviseren aan de orde van de dag was. Bijv. een pater van het 'oude land' reisde tegen het weekend bijna een halve dag om zondags in het kamp in Tollebeek voor te gaan in de viering. Zaterdags werd er provisorisch biecht gehoord in de keuken. Ook de bevoorrading over de schamele schelpenpaden zorgde voor de nodige problemen. Bij Jan Tops bleef het verlangen knagen om zijn vak van bakker uit te oefenen. Liefst als zelfstandige. Nou wilde het feit dat twee broers van Jo Tops - Smit, t.w. Jan en Gerrit (G.B.M.) Smit al boerden in de Wieringermeer. Zij wezen hun zwager Jan op de mogelijkheid om een bakkerij te beginnen in Wieringerwerf, waar maar één bakker was (Buwalda), terwijl in Slootdorp en Middenmeer twee bakkers hun brood verdienden door het eerst aan de man te brengen. Bovendien was Wieringerwerf aangemerkt als groeikern. Het zou volgens plan uitgroeien richting Oom Keesweg Robbenoordweg. Een zaak beginnen aan de Brinkweg zou betekenen, dat bakkerij Tops mooi centraal in het dorp zou komen te liggen. Planologen blijken echter -vaak gestuurd van hogerhand- wispelturig, blijkens de uitbreiding van Wieringerwerf in zuidelijke richting. De bouw van de bakkerij met woonhuis aan de Brinkweg had de nodige voeten in de aarde. Het eerste ontwerp van architect Henk Elderink uit Leeuwarden stuitte op nogal wat bezwaren van de gemeente. Na veel overleg met o.a. burgemeester Loggers kwam het uiteindelijk tot een akkoord. Op 26 april 1951 werd de bakkerij - schuin tegenover het latere gemeentehuis - door de familievriend, wethouder Harry Giesen geopend. Nu een klantenkring opbouwen Jo Tops -Smit had in haar jonge jaren een gedegen en zeer uitgebreide opleiding genoten aan de landbouwhuishoudschool in Denekamp. Die opleiding bestreek een breed scala van vakken; van ziekenverzorging en huishoudkunde tot plantenteelt. Logisch dat Jo, naast de zorg voor het groeiende gezin, inzetbaar was in de bakkerswinkel. Het opbouwen van een klantenkring verliep in het begin moeizaam, en was ook niet prettig t.o.v. de collega-bakker. Dankzij de innemende persoonlijkheid van Jo groeide het klantenbestand gestaag. In 1953 werd de woonkamer van bakkerij Tops omgebouwd tot lunchroom. Dat bleek een schot in de roos. Een groot aantal jongeren van Wieringerwerf e.o. wist de weg naar deze gezellige snackplek te vinden. Na de voetbalwedstrijden van DWO was het er op zondagmiddag een drukte van belang. "Ik heb er veel prille liefdes zien ontluiken", zegt mevr. Tops nu met een lach. Doordeweeks werd de lunchroom gebruikt als 17

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 19