Multifunctioneel Centrum AL PIONIEREN VOOR ZIJ NAAR DE WIERINGERMEER KWAM Jo Tops - Smit, "Zeur niet, dat er niets voor de jeugd te doen is", oppert Lanser terloops, "doe er dan wat aan door iets voor hen te creëren". Desnoods leg je, zoals hij eens deed, een ijsbaan aan in je eigen achtertuin. Het is, volgens Lanser, een kwestie van mentaliteit en de geest van deze tijd, die meer individualistisch en minder tolerant is geworden. Dat heeft het gemeenschapsleven geen goed gedaan. Wanneer de reeds vergevorderde plannen van de gemeente Wieringermeer om in Kreiieroord een groot multifunctioneel centrum te bouwen worden aangekaart fronst Jan Lanser de wenkbrauwen. "Negen van de tien Kreileroorders zitten daar niet op te wachten", weet hij. Voor aanmerkelijk minder geld zouden volgens Jan het Dorpshuis en de beide basisscholen fantastisch kunnen worden gerenoveerd. Het overige geld zou dan beter besteed kunnen worden aan de sportaccommodaties in de gehele polder. "En", vraagt Lanser zich af: "zal de ANBO de kosten dan straks nog wel kunnen opbrengen voor hun activiteiten in dat nieuwe centrum? Als visserman heeft Jan Lanser in de Poolse havensteden schrijnende beelden gezien van kinderen die daar op straat rondzwierven en bedelden. Dit heeft Jan en zijn echtgenote ertoe gebracht om jaarlijks tijdens de schoolvakanties twee Poolse kinderen voor 2 a 3 weken in huis op te nemen. Met inzameling en de verkoop van oude metalen bekostigen zij de mooie vakantietijd voor deze kinderen. Niet vreemd, dat het echtpaar Lanser de Stichting "Kreiieroord Helpt Roemenië" van Rens v.d. Draai en Jan de Jong een warm hart toedraagt. "Laten we met z'n allen weer staan voor Kreiieroord, net als in de tachtiger jaren, toen iedereen heel trots meebeleefde dat Kreiieroord viermaal het 'Guiness Book of Records" behaalde met de grootste pannenkoek, de grootste torn pouce, de grootste sjoelbak en de grootste loempia", besluit Jan Lanser. En als dat dan in de krant komt zal hij dat uitknippen en bijplakken in zijn plakboek, waarvan hij er al 47 in de kast heeft staan. geboren 2 januari 1914 in Netterden, een dorpje in de Achterhoek, niet ver van Gendringen, vlak aan de Duitse grens. Daar trouwde zij in 1945 met Jan Tops, die werkzaam was als bakkersknecht in Groenlo. Via een evacué uit Lobith, die als kok werkte in een kamp voor cultuurarbeiders in de Noordoostpolder, kwam Jan Tops met zijn vrouw terecht als kok in het werkkamp eerst te Nagele en later in Tollebeek. Direct na de oorlog werd Tops aangesteld tot kok beheerder van het noodwerkkamp dat was opgericht om de zwaar gehavende stad Breskens in Zeeuws- 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 18