ALS MUZIEK JE LEVEN IS op 23 maart 1919 geboren in Colijnsplaat (N.Beveland), kwam op 13-jarige leeftijd naar de Wieringermeer Pure armoede en werkeloosheid dreven zijn ouders vanuit Zeeland richting de eerste, en enige, Zuiderzeepolder. Twee oudere broers van Leen werkten al sinds 1928 mee aan de aanleg van de Afsluitdijk, en daarna bij de Cultuurmaatschappij in de in 1930 drooggevallen Wieringermeer. Zijn vader werkte sinds 1930 mee aan de Afsluitdijk, vervolgens bij de Heidemaatschappij en weer later bij de voornoemde Cultuurmaatschappij. De hoogste klas van de lagere school volgde Leen op de Wieringermeerschool aan de Kerkstraat te Slootdorp bij meester Heerink, alwaar de eerste school- juffrouw in de nieuwe polder, juffrouw Van Harlingen lesgaf aan de jongste leerlingen. Van je hobby je beroep maken Na de lagere school wilde de 13 jarige Leen Versluis naar de muziekschool in Den Helder, maar dat ging niet door, want de 9 centen per uur die hij verdiende bij de cultuurboerderij 'De Eerste' konden niet gemist worden. Het bloed kroop echter waar het niet gaan kon. Leen ging met zijn oudste broer Gilles mee naar de fanfare in Medemblik. Een jaar later werden de gebroeders lid van de Wieringermeerfanfare. Toen dit orkest eerst om onbegrijpelijke redenen, maar later om 'duidelijke' redenen nooit het Wilhelmus mocht spelen, richtten de 'afhakers' in 1935 het fanfarecorps "Soli Deo Gloria" op, waarvan de Andijker, Jac. Broer, de dirigent werd. Dirigent Broer gaf daarnaast les in de algemene muziekleer en directie. De jonge Leen volgde deze lessen samen met o.a. mevr. Kooijman en Kees Bronner. Door afwezigheid wegens ziekte van dirigent Broer mocht Leen versluis in 1942 voor het eerst tijdens een kerkdienst het orkest en koor leiden. Tijdens de oorlogjaren ('40 -'45), lag het fanfarecorps een paar jaar stil o.a. vanwege de inname van instrumenten door de Duitsers. In het geheim werd met de overige instrumenten nog regelmatig geoefend bij Bandringa aan de Ulkeweg. In 1946, toen velen weer terugkwamen na de tweede drooglegging van de Wieringermeer, kon er weer een orkestje worden samengesteld onder de naam "Soli Deo Gloria". Leen Versluis werd de leider van dit corps. Daarbij dirigeerde hij in de avonduren enkele zangkoren, o.a. te Slootdorp en in Wieringerwaard, (35 jaar lang.) Muziek was voor Leen toen nog vrijetijdswerk. Overdag was hij vertegenwoordiger bij de Coöperatie te Slootdorp, en in de oorlogsjaren werkte hij bij de Controledienst voor de Voedselvoorziening, en deed kalveren schetsen voor de Keuringsdienst voor Veehouders. Het overlijden van zijn vader bracht Leen in de vlashandel. Hierin werkte hij samen met Co Geluk. In dat vlas was het hard werken, maar weinig verdienen. Toen daar bovenop het Russische vlas in West-Europa werd Leen Versluis, 12

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 14