enorme ambtenarij, veel voeten in de aarde had. "Ze wilden, dat ik het loodgietersbedrijf in Slootdorp overnam, maar daar had ik geen zin in", herinnert Minze zich nog goed. Op 1 juni 1937 trouwde Minze Geertsma in Leeuwarden met Feikje van der Weij. De huwelijksreis na het bruiloftsfeest bestond uit een rit over de Afsluit- dijk naar Wieringerwerf, waar aan de Sternstraat het nieuwe woonhuis wachtte en de werkplaats 'schreeuwde' om de volgende dag aan de slag te gaan. Volop werk Er was toen in de nog vrij jonge polder volop werk. Geertsma deed in eerste instantie veel werk als onderaannemer voor het Bouwbedrijf Kingma, o.a. de graansilo's van Van Waveren in Middenmeer en hij verzorgde het zinkwerk en de waterleidingen van de boerderijen aan de Waardweg. Hij werd hierbij geholpen door zijn eerste knecht, Haye Reitsma, (ook uit Leeuwarden en nu woonachtig in Canada). De winkel met huishoudelijke apparaten en lampen, die tegelijk met het woonhuis aan de Sternstraat verrees werd gerund door de jonge echtgenote van Minze, terwijl zij daarnaast de boekhouding en administratie verzorgde. Vanwege de dreigende oorlog moest Minze Geertsma in 1939 onder de wapenen, (mobilisatie). Hij werd gedetacheerd op de Kop van de Afsluitdijk voorbij Kornwerderzand. Dagelijks ging hij na diensttijd van daar om 18.00 uur op de fiets naar huis om het werk te regelen voor zijn 2 knechts. De onderwaterzetting van de polder op 17 april 1945 verwoestte het levenswerk van het jonge echtpaar Geertsma volledig, Samen met de gezinnen Mollema, Hamstra en Dekker voer het gezin Geertsma - na 3 weken verblijf in het Domeinkantoor - met twee bietenscheepjes door een van de geslagen gaten in de Wieringermeerdijk richting Stavoren. Na een evacuatieperiode in Leeuwarden van precies één jaar moest de zaak aan de Sternstraat voor de tweede maal worden opgebouwd. Ook toen was er weer volop werk in de verwoeste polder. Het was hard werken al die jaren. Tot 1972, toen nam zoon Hans het bedrijf over. In 1998 vestigde het bedrijf, waarin alle drie zoons werkzaam zijn, zich op het bedrijventerrein "De Stek" te Wieringerwerf, Inmiddels had het zich ont- wikkeld tot een modern installatiebedrijf op het gebied van elektra, sanitair en verwarming. Nog regelmatig neemt pionier Geertsma een kijkje in het bedrijf op De Stek. "Soms kan ik ze nog wat leren daar", zegt hij gniffelend, "maar de ontwikkeling van de elektronica is op afstand niet meer bij te houden". Na een arbeidzaam leven woont Geertsma tevreden in het Zuiderpark. Twee jaar geleden overleed zijn vrouw, zijn steun en toeverlaat. Nu, op 90-jarige leeftijd, geeft hij zijn leven extra zin door elke zondagmiddag een bezoekje te brengen aan bewoners van Lelypark, die alleen zijn, en regelmatig rijdt hij naar Magnushof in Schagen om een praatje te maken met Wieringermeerders die daar verblijven. "Aandacht voor mensen is goed voor hen en voor mezelf", besluit Minze Geertsma het geanimeerde gesprek. li

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 13