GEPORTRETTEERD Wij hebben een vijftal Wieringermeerders bezocht en spraken met hen over hun leven en werken in de polder. Interessant is het te vernemen hoe zij in de Wieringermeer terechtkwamen en zich thuis gingen voelen in het nieuwe land dat zij, ieder op eigen wijze meehielpen opbouwen. "ZORG DAT JE HET VERDIENT" geboren in 1917 in Ten Boer (Gr.) trad op 15 jarige leeftijd toe tot de Algemene Nederlandse Landarbeidersbond, waarvan zijn vader bestuurslid was. Al een jaar later werd de nog jonge Arend secretaris van deze ANLB te Ten Boer. Niet veel later werd hij ook lid van de SDAP. Vol trots toont hij nu een beeldje dat hij in 1939 ontving van het hoofdbestuur van de NVV, (voorloper van de FNV), als waardering voor de werving van nieuwe leden voor de Landarbeidersbond. Al op jonge leeftijd begreep Arend Vos dat je in gezamenlijkheid moest opkomen voor de belangen van de (land-)arbeiders, maar daarbij verloor hij nooit de plichten van de arbeiders uit het oog. "De werkgever en werknemer sluiten een overeenkomst en die hebben ze beiden maar na te komen", verwoordt hij het nu nog even vastbesloten als vroeger. Eerste contact met de Wieringermeer Een excursie naar de Wieringermeer van leden van de Groninger Landarbeidersbond bracht Arend Vos in contact met het nieuwe land in de Kop van Noord-Holland. De aldaar gevorderde landbouwmechanisatie deed hem verlangen naar het werken op een boerenbedrijf in de Wieringenmeer. Daartoe schreef de pasgehuwde Arend een brief aan pachter J.R. Doornbos aan de Waardweg, bij wie zijn vader vroeger had gewerkt toen hij nog boerde in Groningen. Zo is het gekomen dat Arend Vos in 1942 - toen 25 jaar oud - in de Wieringermeer terechtkwam. Het dienstverband bij Doornbos, (die later het in het oog springende witte huis op de hoek Brugstraat-Nijverheidsweg, nu bewoond door het echtpaar Iwema, liet bouwen), werd plots wreed verbroken toen Vos in 1945 juist in de oogsttijd een dubbele breuk had opgelopen. Het is tussen baas en knecht nooit meer goed gekomen. Via z'n buurman, Feikes kwam Vos hierna in dienst van Staatsbosbeheer en te wonen in de arbeiderswoning nabij Brak aan de Waardweg. Iedere ochtend fietste hij naar het dienstgebouw van Staatsbosbeheer aan de Kerkhoflaan te Middenmeer, waar Tinus van Dompselaar toen chef was. De instelling van Arend Vos: "Ik heb mijn loon verdiend, niet gekregen", maakte het samenwerken met de groep collega's, die er andere principes 9

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 11