STANDBEELD "DE MAAIER" Het imposante standbeeld van de "Maaier" stelt de graanmaaiende landarbeider voor als het symbool voor het pionierswerk in de Wieringermeerpolder. Het monument heeft te maken met het afscheid van de machtige Directie op 30 september 1941, midden in de oorlog. De Directie, die vanaf de droogmaking op 21 augustus 1930 door de regering met uitzonderlijke bevoegdheden was belast. Bevoegdheden niet alleen voor de ontwatering van de maagdelijke zeebodem en voor het in cultuur brengen, maar ook om de stelselmatige kolonisatie van het 20.000 ha. grote gebied van dag tot dag te leiden. De Directie begon als een driemanschap bestaande uit ir S. Smeding; ir F. P. Mesu en de dorpenbouwende ir. A. L. H. Roebroek, bestuurders, die elk op hun specifiek gebied jaren en jaren de groei en de ontwikkeling van de polder mede hebben bepaald. In 1941 was de taak van de Directie tot een einde gekomen. Bestuurlijk was al vanaf 1 januari 1938 een nieuwe vorm ingesteld, die van het Openbaar Lichaam als tussenvorm naar een gewone gemeente. Directeur ir S. Smeding was daarbij tevens burgemeester. Op 1 juli 1941 was het Openbaar Lichaam omgebouwd tot de gemeentelijke zelfstandigheid, waarop op die datum een echte burgemeester werd verkregen n.l. de heer G. G. Loggers, voordien burgemeester van Barsingerhorn. Mei 1941 werd bekend, dat de Wieringermeerdirectie naar de Noordoost polder zou verhuizen. Een comité uit de zestig verenigingen en organisaties ijverde voor de aanbieding van een huldeblijk. Het Verbond van Beeldende Kunstenaars werd ingeschakeld en adviseerde het maken van een blijvend monument door de Haarlemse beeldhouwer Theo van Rijn. Deze kon echter in de korte tijd van twee maanden het beoogde beeld niet klaar hebben op 30 september 1941, de dag van het afscheid. Die dag was in de grote zaal van hotel Smit een deinende mensenmassa van honderden Wieringermeerders en ook de beeldhouwer van Rijn, met een gipsmodel van "de Maaier", dat werd aangeboden maar pas in de herfst van 1942 gereed kwam, en in oktober 1942 geplaatst werd vlak voor het domeinkantoor op het Ir. Smedingplein, als afscheidsgeschenk van onze bevolking aan de Wieringermeerdirectie. 8

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 10