BOEKBESPREKING "1940 - Soldaat op de Afsluitdijk" door B.J. Haijer. In 1983 uitgegeven door ELCI te Leeuwarden. Toen de Duitsers op 1 september 1939 Polen binnenvielen, begon de heer Haijer met het aanleggen van een dag- en plakboek. Hiervoor kocht hij niet alleen Nederlandse, maar ook buitenlandse bladen, met name Duitse. Door deze hevige belangstelling voor Duitse kranten kwam een Nederlandse rechercheur zijn licht eens opsteken bij Haijer's ouders, over het vreemde gedrag van hun zoon. Het raadsel was toen snel opgelost. Enkele dagen later werd Haijer opgeroepen als "vrijwilliger op voet van gewoon dienstplichtige". Tijdens de meidagen was Haijer ordonnans in de commandogroep van kapitein Blok. Na de gevechten aan de Friese zijde van de Afsluitdijk trok zijn eenheid te voet terug naar Middenmeer. Daar begon hij op een blocnote zijn herinneringen op te schrijven: De belevenissen van een 18-jarige soldaat worden in dit boek gemengd met de terugblik van de volwassen Haijer, die oorlog en bezetting had beleefd, doorleefd en overleefd. Al met al een vlot lees baar boek waarin een duidelijk beeld van alle gebeurtenissen wordt geschetst, zonder te veel in details te treden. MBT. In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer "We komen aan bij Hotel Smit in Middenmeer. De bewoners staan allemaal voor de deur en nodigen ons uit om binnen te komen. Ze staan er met drinken en voedsel. Hulde aan deze mensen, die kwaad werden als we hen bedankten. De gehele bevolking stond als ÈÈn man gereed. Hier was geen organisatie nodig, het ging vanzelf. Tegen de avond zoeken we een onderkomen bij een landbouwkundig ingenieur. Hij stelt huis en bed beschikbaar. We willen het bed echter niet accep teren. Met z'n allen liggen we in de badkamer. Dezelfde nacht daveren weer vliegtuigen over Middenmeer, tenminste, dat wordt ons de vol gende dag gezegd. We hebben niets gehoord, moe, ja doodmoe als we waren. 42

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 44