EEN KRASSE PIONIER VERTELT In de achterkamer van de in 1971 als 500-ste opgeleverde woning van de Woningbouwvereniging "Bouwt Voort" aan de Saturnusstraat te Wieringerwerf staan op een plank in een openkast 55 jaaragenda's keurig op een rij. Die agenda's zijn van dag tot dag volgeschreven als een dagboek. De agenda's van voor en tijdens de oorlog zijn tijdens de onderwaterzetting (17 april 1945) verloren gegaan. Variïrend op het gezegde: "Wie schrijft, die blijft" zouden we in dit geval kunnen zeggen: "Wie schrijft, die blijft op de hoogte", want zeer gedetailleerd en precies gedateerd weet de nu 92-jarige Gerrit Boontjes te vertellen over zijn 70 jaar werken, wonen en leven in de Wieringermeer. Gerrit Boontjes, op 23 december 1909 geboren aan de Veerweg te Anna Paulowna als zoon van een landarbeider, gaat na de lagere scho ol, zoals de meeste jongens toen, te werk bij een bollenkweker. Als jongen van twaalf tot en met z'n veertiende jaar maakt hij daar 's zomers lange dagen van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Op de zaterdag wordt er gewerkt tot 's middags 4 uur. Als 15-jarige heeft de jonge Gerrit bijna een jaar meegewerkt aan de aanleg van de korte afsluitdijk. Zijn werk bestond toen uit het bedienen van de wissels van de rails waarop de kiepkarren met keileem reden, getrokken door locomotiefjes. Hij vertelt hoe trots hij op zekere dag was, toen hij een zieke machinist mocht vervangen en de locomotief met een sleep kiepkarren over de dijk reed, juist op het moment dat de heren van de Directie de vorderingen van het werk in ogenschouw kwamen nemen. Het goedkeurend geknik van de hoge heren gaf hem het gevoel dat hij die dijk in z'n eentje aanlegde. Vrij abrupt echter, kwam er een einde aan het werken aan deze dijk. Een of andere administra tieve kracht ontdekte dat hij nog geen 16 jaar was, en dat betekende dat de (te) jonge Gerrit Boontjes onmiddellijk ontslag kreeg. (Dit overkwam meer te jonge werkkrachten). Dit bracht hem terug in de bollenteelt in de Anna Paulownapolder. Hoe een strenge winter a!Ie plannen torpedeerde Daar in de bollen maakte Gerrit lange dagen en verwierf zich daarmee een eigen kraam bollen, die geteeld werden op gehuurde percelen land. De strenge winter van 1928-1929, (waarin hij zes weken scha- atsvrij kreeg van z'n baas, en zelfs in maart de vorst nog diep in de grond stak), maakte een einde aan zijn droom om zich ooit als zelfs tandig bollenkweker te vestigen. Het merendeel van de bloembollen in de Anna Paulowna-poider bevroren dat jaar. De gevolgen waren geen inkomen voor de telers en werkeloosheid voor ongeveer 800 arbei ders. Het overgrote deel van de bollen van Gerrit Boontjes zelf overle efden echter die koudeaanval van Koning Winter. Pure armoede en onzekere vooruitzichten deden Gerrit besluiten om z'n hele bollenkra- 34

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 36