sneeuw lag. Vooral het fietsen met een stengun was wel een sensatie maar geen gemak, waardoor we nogal eens een keertje strandden. Niet iedereen kende de paadjes om de Terp, en Han koos de glorievo lle weg boven over de wit besneeuwde Terp in de volle maneschijn en gaf het idee, dat hij het Oude jaar wilde wegdragen, waar wel iets van waar was. Op de Oosterterpweg aangekomen gingen we naar Huib de Graaf, die de buit wel op wilde bergen. Han was echter weer haantje de voorste en reed bij Addens het erf op, waar de waakhond hem de schrik op het lijf joeg. Op de weg ving ik hem weer op en we fietsten rustig door. Bij H. de Graaf werden we netjes opgewacht en legden het archief in een stroo-schelf in de kapschuur. En last but not least wer den we binnen genodigd waar we onder het genot van koffie met koek deze geslaagde operatie besloten. Op eigen gelegenheid fietsten we weer naar huis en waren prachtig voor spertijd thuis, wat overigens van minder belang was. Hiermee was de zaak nog niet afgelopen. De volgende dag, Nieuwjaar, bleef alles nog rustig, maar de eerstvol gende werkdag bracht de grote verrassing. Persoonlijk heb ik de eers te indrukken van ambtenaren, "burgemeester" Saai en politie niet meegemaakt, waarom ik mij van beschrijving hiervan onthouden moet. Toch moet er nog een belangrijk feit vermeld worden. Bep Lindenberg, n.l., die tot haar grote voldoening gezien had op welke manier we de Duitsers een poets gebakken hadden, bemerkte dat er een van de laden vergeten was. Zij heeft het voor politie en Duitsers gecamoufleerd en vs avonds de inhoud ongemerkt in haar koffer ges topt en kwam die met een laconiek gezicht bij Mansholt brengen, waar zij met haar vrouwelijke onschuld de heren der schepping bes chaamd deed staan. Later hebben we, om al de papieren voor muizen e.d. te vrijwaren, alles in melkbussen en containerblikken gestopt, en zo heeft het Bevolkingsregister met de gehele Wieringermeer de inundatie meege maakt, want er was toen niemand om het te evacueren. Een paar van ons hebben in de zomer 1945 nog geprobeerd om de bussen en blik ken op te duiken, echter zonder resultaat. Toen de polder weer droog kwam lag alles nog op het erf en kon toen weer gebruikt worden om een nieuw Bevolkingsregister op te maken. wjd. 33

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 35