Uit het verzamelde dagboek van Jan Simon Blijdorp, geschreven door Arie Groenenberg 31 December 1944. Toen de Duitsers steeds meer mannen gingen oproepen voor werk in Duitsland en de verdedigingswerken in ons eigen land, daarbij gebruikmakend van gegevens uit het Bevolkingsregister, werd het noodzakelijk, dat deze gegevens op een veiliger plaats moesten wor den opgeborgen. In de Wieringermeer bleek de geschiktste dag Zondag 31 Dec. te zijn, omdat er dan twee Zondagen achter elkaar waren en er dus twee dagen geen mensen in het Gemeentehuis waren. Bovendien zou er op 2 Jan. een permanente wacht worden ingesteld. Zondagmorgen kreeg ik een briefje van Jan, waar in stond, dat de "kraak" 's avonds zou gebeuren. Ik moest Koos en Bernhard waars chuwen om op de afgesproken tijd in het bos achter de R.K. Kerk in Wieringerwerf te zijn. 's Middags kwam Jan ook in de kerk, waarbij het me opviel, dat een Remmington-llmm een rijkelijk groot appara at is om in de binnenzak van een colbertjasje te steken, maar daar had een ander toch geen erg in. Na kerktijd ging hij met mij mee naar huis. Tegen donker gingen we een eindje fietsen, zeer tot verwonde ring van onze huisgenoten. Om plus minus 6 uur waren we op de afgesproken plaats en wachtten op de anderen. Stens en pistool wer den goed nagezien en in elkaar gezet. Langzamerhand kwamen ook de anderen, n.l.: A.C. de Graaf, Lange Klaas, Han, Koos, Bernhard, Jan en ik. Er werd krijgsraad gehouden. A.C de Graaf en Lange Klaas hadden de leiding. Han en Bernhard moesten de wacht houden in de kanaalkant bij de houten loopbrug en bij de weg. Ik moest midden in de wei, achter het gemeentehuis de wacht houden. Allen waren we bewapend met stenguns. A.C. de Graaf, Lange Klaas Koos en Jan gingen naar binnen, wat hun geen moeilijkheden gaf, omdat ze een sleutel hadden. Er werd een kamer verduisterd, waar toen licht aangestoken kon worden. Met een breekijzer werden de laden opengebroken. Het knappen van de sloten was een eind weg te horen, daar het volkomen windstil was. Tijdens de "kraak" was alles volkomen rustig, hoewel het nog voor spertijd was, liep er bijna geen mens over straat en ook het moffenkamp bij de Terp bleek in zoete rust. Binnen werd het gehele archief in zakken gestopt en uit het raam naar buiten gegooid, de deur werd daarna weer gesloten en ter misleiding werd er een ruit ingeslagen. De wacht kwam overeind en hielp de 6 zware zakken naar de fietsen brengen. Lange Klaas ging meteen naar gemeentesecretaris de Groot, die ervan op de hoogte was, om hem te zeggen, dat alles goed verlopen was. Wij zetten de zakken op de fietsen en probeerden zo goed en zo kwaad als het ging te fietsen, maar dat viel niet mee, omdat er veel 32

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 34