hem. Ik herinner me nog dat moeder in tranen was omdat er een koe dood in de greppel lag, want dat was een groot finan cieel verlies. Vader wilde wat anders gaan doen. Wij vertrokken via Kampen en Urk naar Enkhuizen richting Barsingerhorn, waar vader werk had gevonden aan de Meeldijk. Vandaar reden wij direct naar het huis waar wij kwamen te wonen, naast de boerderij van de familie Schenk, de baas van vader. Wij hadden nog nooit in een auto gereden, dus dat nieuwtje was wel erg fijn voor ons. De auto was een Ford V8, nr. G.10431. De volgende dag moesten wij meteen al naar school. Dat deden we lopend op klompen. Het was wel een half uur lopen. De school stond achter het raadhuis in Barsingerhorn. Daarom moest ik bijna elke twee weken andere klompen. Maar dat werd mijn moeder eigenlijk wel te duur. Voor mijn vader was het niet makkelijk om van boer arbeider te worden. Al gauw hoorden wij van de droogmaking van de Wieringermeer. Wij woonden daar betrekkelijk dichtbij, onge veer 4 kilometer. Ik werd kameraad met Rein Bil, die schuin tegenover ons woon de in de oude boerderij. De familie Bil kwam uit Friesland, (uit Het Bildt). De volgende dag stuurden ze ons naar de dijk van de Wieringermeer om alikruiken te zoeken. Dat zijn een soort slak jes. Het IJsselmeer was toen nog Zuiderzee. Als we een emmer vol met alikruiken hadden gevonden gingen we naar huis en moeder Bil kookten ze dan gaar. Met een speld prikten we de slakjes open, dan haalden we het plaatje eraf en de rest kon den we opeten. Voor ons was dat een hele lekkernij. Na een paar dagen was de emmer weer leeg en werden we er opuit gestuurd om weer nieuwe te gaan zoeken. We fietsten op oude fietsen, want vader en moeder waren arm, want het was tenslotte crisistijd. Fietsen waren wel nodig, want we woonden aan de Meeldijk, die wel 4 kilometer lang was. Na 2 jaar verhuisden wij naar Grotewallerweg nr. 13 te Schagen, omdat vader het zware werk op de boerderij, dat een gemengd bedrijf was, niet meer aankon. 23

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 25