kwam. (toen de Wieringermeer droogviel hielden veel bronnen op het oude land op met gas geven. De druk van het Zuiderzeewater viel weg.) Het slaan en gebruik van gasbronnen werd in de loop der jaren aan steeds strengere eisen onderworpen. Hierover en nog veel meer is te lezen in dit prima gedocumenteerd werkstuk. TUINBOUWBEDRIJVEN IN DE WIERINGERMEER Co Datema beschreef waarom en hoe pas zo'n tien jaar na de droo glegging van de polder door de Wieringermeer-directie 32 tuindersbe- drijven van ong. 10 ha werden uitgegeven. Men meende in eerste ins tantie geen tuinbouwbedrijven te moeten uitgeven daar de reeds noodlijdende tuinbouw in Noord-Holland in de dertiger jaren geen dienst werd bewezen met het ook nog eens creïren van een tuinbou- wareaal in de nieuwe polder. L.T.B.-voorman en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, Jac. Groen, heeft zich steeds zeer sterk gemaakt om de noodlijdende tuinders op het oude land, (met vers preid liggende kavel-tjes), te helpen aan bedrijven met een aaneen gesloten kavel. Pas rond 1940 is de Directie van de Wieringermeer voor dit argument overstag gegaan. Datema schenkt verder aandacht aan de uitgifte van de bedrijven, de pachtvoorwaarden, de diverse teelten, de teeltvergunningen en de ontwikkeling van deze bedrijven vanaf het begin tot 2002. Daarbij putte hij uit een reservoir van familiedocumenten en eigen ervaringen. GROEN IN DE POLDER: BOSSEN EN TUINEN Janny Kooistra leverde een rijk geïllustreerd werkstuk af over de bos sen in de Wieringermeer, zoals het Dijkgatsbos en het Robbenoordbos, en besteedde aandacht aan het recentelijk aangelegde bos 'Wierholt'. De variatie aan bomen is groter dan menigeen vermoedt. Gerda Brak richtte haar onderzoek op de tuinen rond de boerderijen. "In de beginjaren kon men aan de tuinbeplanting zien uit welke provincie de pioniers afkomstig waren!" (Door omstandigheden kon dit werkstuk nog niet definitief worden overgedragen.) "SCHERVEN BRENGEN GELUK" Dit was de titel van het verslag van Ina Hoogenbosch. Zij verzamelde met de fotocamera een groot aantal bodemvondsten, die in de loop van de tijd in de Wieringermeer zijn gedaan. Stenen gebruiksvoorwer pen, die staan te pronken op de schoorsteenmantel bij particulieren, wist zij op de gevoelige plaat vast te leggen. De bodemschatten, die soms teruggaan naar de Steentijd, heeft zij gerubriceerd vastgelegd in haar werkstuk met de titel "Scherven brengen geluk". 21

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 23