met een eigen burgemeester, de heer G. G. Loggers. In normale tij den was er dan ook een gemeenteraad en een college van burgeme ester en wethouders. Maar de Duitse overheid ontsloeg in heel Nederland de gemeenteraden en later ook de burgemeesters. De andere gemeentetaken bleven wel in stand. Als gevolg van het uit schakelen van de gemeenteraad kon alleen nog de burgemeester o.a. ontslag aan deze ambtenaar verlenen. Inundatie De toestand in Nederland werd steeds slechter. Het grootste deel was inmiddels al bevrijd toen de bezetters op 17 april 1945 toch nog enke le gaten in de IJsselmeerdijk lieten springen waardoor de hele polder onder water kwam te staan. Met man en macht werd gewerkt om de administratie en het archief van de gemeente in veiligheid te brengen. Dit kon grotendeels in het polderhuis te Kolhorn worden opgeslagen. Voor de administratie werd een zeer tijdelijke plaats gevonden in een woonhuis in het gelukkig nog droog gebleven plekje van Wieringer- meer, genaamd Lutje Kolhorn. Na de bevrijding kwam het gewone leven weer schoorvoetend op gang. Hoewel alles in ons land nog steeds zeer schaars was, en er toch steeds meer beschikbaar kwam, zagen velen de toekomst weer glo ren. De tot betere tijden uitgestelde huwelijken konden voortaan wor den gesloten. De Wieringermeer had geen "huis van de gemeente" meer en daarom was het Polderhuis te Kolhorn als zodanig aangewezen voor de huwe lijkssluiting. Zo lees ik in Herrijzend Wieringermeerland van 25 mei 1945 het bericht van het voorgenomen huwelijk van P. Roskam en R. Pijper, dat op 1 juni 1945 zal worden voltrokken in het Polderhuis te Kolhorn. Herrijzend Wieringermeerland en later ook de Flevobode bevatten advertenties van huwelijken van "Wieringermeerders" in omliggende gemeenten en zelfs verder af. Verschillende keren lees je dan, dat het huwelijk door een predikant uit Wieringermeer elders kerkelijk wordt bevestigd. De huwelijksaankondiging in Herrijzend Wieringermeerland van 10 augustus 1945 van meester Ad van Schie met Annie van der Laar trok mijn aandacht. Een kopie van deze advertentie ziet u hierbij. In Lutjekolhorn, destijds behorende tot de gemeente Wieringermeer, werd een noodraadhuis gebouwd zodat de teruggekeerde inwoners daar konden trouwen. Wie er als eersten zijn getrouwd weet ik niet. Maar in Herrijzend Wieringermeerland van 13 juli 1946 zag ik de eers te advertentie waarin staat, dat het huwelijk zal plaats vinden op 18 juli 1946 ten Noodraadhuize Wieringermeer te Lutje Kolhorn" was van het bruidspaar Klaas Postema en Stien L Blijdorp. Een foto van dit echtpaar bij het verlaten van dit raadhuis ziet u hierbij. De oude voor gevel van dit gebouw is er nog steeds aanwezig en zal menige Wieringermeerder nog in herinnering zijn. 14

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 16