Trouwen in de Wieringermeer. Trouwen in de Wieringermeer was er vóór 1 januari 1938 niet bij. Een wet van 1926 stelde vast, dat een deel van de Zuiderzee nabij het eiland Wieringen tot de gemeente Wieringen behoort. Een wet van 1928 regelde, dat de rest, het grootste deel van de toekomstige Wieringermeer bij de gemeente Medemblik werd gevoegd. Het gevolg van deze wetten was, dat de inwoners van Wieringermeer moesten nagaan tot welke gemeente zij behoorden in verband met o.a. geboorteaangifte maar ook voor huwelijks- aangifte en huwelijk. Nagenoeg heel het dorp Slootdorp, totaal Middenmeer en een groot zuiddeel van Wieringerwerf werd Medemblik. Het noordelijk deel van Slootdorp en alles daar benoorden was Wierings grondgebied. Bruidsparen moesten dus naar Medemblik of naar Wieringen, Zo trouwde o.a. het bruidspaar Karman uit Middenmeer in Medemblik. Deze toestand duurde gelukkig niet zo lang, want met ingang van 1 januari 1938 werd de gehele Wieringermeer een "soort gemeente" in de vorm van een "Openbaar Lichaam de Wieringermeer" met diverse gemeentetaken zoals o.a. de burgerlijke stand. Aan de latere Prof. Granpré-Molièrestraat (toen terecht de Raadhuis straat genoemd) werd een gemeentehuis gebouwd waar al op 7 februari 1938 het eerste huwelijk van het "Openbaar Lichaam" werd voltrokken en wel van Erick Benjamin met Ruth Marx. Van dit eerste bruidspaar Benjamin is verder niets bekend. Het zou kunnen dat dit twee bewoners zijn geweest van het Joodse Werkdorp, dat in 1934 werd ingewijd en in 1939 het vijfjarig bestaan vierde met vele kennis sen uit drie omringende plaatsen, waarover Ineke Veenhoven na een bezoek in februari 1939 heeft geschreven. Burgerlijke stand Wieringermeer Vanaf 1 januari 1941 staat in de registers van burgerlijke stand "gemeente Wieringermeer". Op 1 juli 1941, dus in de bezettingstijd werd onze polder een echte gemeente Wieringermeer. Als eerste bruidspaar van de gemeente Wieringermeer staat in het huwelijksregister op 31 januari 1941 te boek: Pieter Johan Cramwin- kei en Johanna Clasina de Grood. Joke de Grood is de zuster van me vrouw Aalders - de Grood, de vrouw van onze bekende schoolmeester Aalders van de Wieringermeerschool te Middenmeer. De bruidegom Cramwinkel was sinds maart 1939 gemeente-ontvanger/commies der gemeente Wieringermeer en tevens plaatsvervangend secretaris van deze gemeente en met iingang van 16 januari 1947 benoemd tot bur gemeester van Grootebroek. In oktober 1941 kreeg hij op verzoek en onder dank van de burgemeester ontslag als ambtenaar van de bur gerlijke stand. Wieringermeer was toen al een zelfstandige gemeente door ACM Teeling - Geers. 13

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 15