Koningin Juliana onthult standbeeld van Dr. Ir. C. Lely, 1954 Op 23 september 1954 kwam H.M. Koningin Juliana naar Den Oever om ter gelegenheid van de 100-ste geboortedag van Cornelis Lely een standbeeld van deze grote Vaderlander te onthullen aan het begin van de Afsluitdijk met het gezicht naar het nieuwe land, waarvan het ontstaan aan hem te danken is. Onder de genodigden bevonden zich o.a. de minister-president dr. W. Drees en echtgenote, de ministers Mansholt, Beel en Zijlstra, de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, ir. Maris, en de beeldhouwer Mari Andriessen. Door twee achterkleinkinderen van ir. Lely, t.w. de 7-jarige Jan Lely en de 10- jarige Titia Lely werden bloemen aangeboden aan respectievelijk de Koningin en mevrouw Drees, Een herdenkingsrede werd uitgesproken door de Commissaris van de Koningin van Noord-Holland, Baron mr. dr. De Vos van Steenwijk. Ministerpresident Drees roemde hierna in zijn redevoering de bijzondere praktische arbeid verricht door deze grote ingenieur-staatsman. Zijn veelzijdigheid bleek onder meer uit zijn inzet voor de verbetering van het telefoonnet, de oprichting van het Staatsmijnbedrijf, het totstandbrengen van de Ongevallenwet, de spoor wegaanleg in West-Indië, zijn inzet voor de KLM en de grote autoverkeerswe gen in Nederland. Maar bovenal leeft de naam van Lely voort als de grondleg ger van de droogmaking van de Zuiderzee. Na de onthulling van het standbeeld, waarvan een replica in het gemeentehuis te Wieringerwerf staat, speelde het muziekcorps van de Staatsmijnen uit Limburg het Wilhelmus. Het standbeeld van Dr. Ir. C. Lely, onthuld op 23 sept. 1954 door Koningin Juliana. 10

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 12