Van de Redactietafel Zoals gebruikelijk treft u in het eerste nummer van de nieuwe jaargang van onze Kroniek het jaarverslag (2001) en de notulen van de vorige jaarvergadering aan, en laat de voorzitter weer even van zich horen. Verheugd zijn de redactieleden met de spontane toezending door leden van kopij, en de toename van tips om te publiceren. Zo wordt de Kroniek tot wat zij bedoelt te zijn: een blad voor en door leden. In dit eerste jaarnummer, dat uitkomt eind april, besteden we uiteraard aandacht aan het dramatische gebeuren op 17 april 1945, de onderwaterzetting van de Wieringermeer. We lezen één herinnering uit vele. In het kader van de tentoonstelling "Trouwen en Oranje in de Polder" in ons Genootschapshuis besteden we aandacht aan de Koninklijke bezoeken aan de Zuiderzeewerken en de Wieringermeer. (Deel I). Mevr. Teeling beschrijft op een leuke manier waardoor mevr. Kok het dorp Middenmeer al kende toen het nog niet bestond. Aandacht wordt geschonken aan het Transportbedrijf J. Slot, dat dit voorjaar 65 jaar in onze polder bestaat. Zeer lezenswaard is het ingezonden stuk van de 'Belgische' mevrouw A. Wittink uit Wieringerwerf, die met dit verhaal, "Meetkunde" getiteld, een derde prijs behaalde. M. van Langerak vertelt over de wilgentak behorende tot de zinkstukken van de Wieringermeerdijk), die uitgroeide tot een statige wilg in het Dijkgatsbos. Naast de gebruikelijke rubrieken en artikelen kunt u lezen waar om eind november 1940 een toneelvoorstelling in Hotel Smit niet geheel werd opgevoerd. Wat een lastpak die Duitse Zepp of Sepp! Mogelijk zijn er onder de lezers mensen, die zich het beschreven gebeuren van toen herinneren. Laat het ons maar weten. We hebben weer enige wetenswaardigheden opgediept uit de Wieringermeerbodes van 50 jaar geleden, en in de 'Boekbespreking' lezen we van en over de bekende schrijver, Jan de Hartog, hoe de Zuiderzeevissers uit woede over de afsluiting van de Zuiderzee, dreigden de pas aangelegde Afsluitdijk met ijsbommen te saboteren. We hopen dat u net zoveel genoegen beleeft aan het lezen van deze Kroniek als wij met de samenstelling daarvan. N.B. De redactie houdt zich het recht voor om ingezonden artikelen o.a, vanwege plaatsruimte in te korten. De redactie. 3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 5