BOEKBESPREKING In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer "Herinneringen van een bramzijgertje" door Jan de Hartog. In 1990 heruitgegeven bij Uitgeverij Hollandia te Baarn, b.g.v. 25 jaar watersportboeken. In "Herinneringen van een bramzijgertje", geschreven in 1967 als boekenweekgeschenk, vertelt de Hartog over zijn ervaringen in zijn prille jeugd in het vissersdorpje 'Oosterdam' aan de Zuiderzee. Op meeslepende wijze beschrijft hij hoe hij terecht kwam bij de weduwe Moeder Bruintjes; welke grootse vissers- idealen leefden onder de jongetjes van Oosterdam, en hoe gewedijverd werd met de vissers uit andere Zuiderzeehavens, met name de Volendammers, (die Roomsen!), werden beschouwd als de te bestrijden concurrenten. Bramzijgertje worden was het ideaal van elke vissersjongen rond de Zuiderzee. Hij kwam meestal stiekem aan boord van een kot ter en kreeg daar allerlei kleine klusjes te doen. Als bramzijger tje op de vissersboot OD 69 leerde Jantje de Hartog de eerste kneepjes van het vak van visserman. Het was een harde leer school met weinig mededogen voor het bramzijgertje, dat illegaal aan boord meewerkte. Terloops komt de drooglegging van de Zuiderzee ter sprake. De dijk tussen Holland en Friesland zou de doodsteek worden voor de Zuiderzeevisserij! De boze vissers beramen plannen om de aanleg van de Afsluitdijk met ijsbommen te saboteren. (Is er nooit van gekomen). Al met al een vlot geschreven boek, waar het geloof en de zeden van de protestantse vissersgemeenschap van die tijd als een rode draad doorheenloopt. Op tienjarige leeftijd liep de jonge Jan de Hartog(geboren in april 1914), weg van huis, en voer achtereenvolgens als 'bram zijgertje' bij de Zuiderzeevisserij, als lichtmatroos op het hospi- taalschip 'De Hoop' en haifmatroos bij de Stoomvaartmaat schappij "Oostzee". Na ontslag op de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam belandde hij bij de grote vaart, later de zeesleepvaart en was gedurende een jaar stoker bij de Amsterdamse havenpolitie. In die tijd begon zijn literaire carriè re met het schrijven van korte verhalen, die later in Het Algemeen Handelsblad te Amsterdam als feuilleton verschenen. wjd. 43

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 45